וותיקי כרמיאל
דוד שלגי מתוך כתבה שפורסמה במגזין הדסה בארה״ב (1976)

הלך לעולמו דוד שלגי מוותיקי כרמיאל

שתפו

דור הראשונים של כרמיאל הולך ומתמעט. לפני כשבועיים נפטר דוד שלגי, מראשוני השכונה המערבית, בגיל 89

מערכת זהר הצפון

ב-26 לינואר, נפטר בשיבה טובה דוד שלגי, מוותיקי כרמיאל והוא בן 89. שלגי היה מדור המייסדים של העיר ומראשוני התושבים בשכונה המערבית, נמנה על הדור שהגיע לכאן חדור רוח של חלוציות, במטרה ליישב את הגליל.

שלגי נולד ב-1929 במושב בלפוריה שבעמק יזרעאל להורים שעלו מליטא. זמן קצר לפני שנולד, שכלה משפחתו שתי אחיות בכורות בגלל מחלת המלריה. בעודו בן חודש עברה המשפחה בגלל זה לירושלים, שם גדל.

דוד שלגי בצילום האחרון, 3 חודשים לפני מותו, ביחד עם בנו יובל והנכדים דור ודקל (צילום באדיבות המשפחה)

לאחר שסיים את בית הספר נסע דוד ללמוד הנדסת מכונות בארה"ב, שם גם שהה בזמן הקמת המדינה. בכ"ט בנובמבר 1947 הוא היה בין הישראלים הרבים שהקשיבו להצבעה מול בניין האו"ם ורקדו הורה בהתלהבות כשהוחלט שהמנדט הבריטי יסתיים. הוא מצא איך לעזור למאבק להקמת המדינה אפילו בארה"ב, על ידי הובלת תחמושת ואספקה לאוניות ארצה. בשובו לישראל הוא התחיל לעבוד בתעשייה הצבאית, שם הוא בין היתר תרם לפיתוח העוזי. הוא התחתן עם רותי, עולה חדשה מאנגליה, ובתחילת שנות השישים נולדו שני בניהם, יובל ונועם.

ב-1970 החליטה המשפחה לעבור לכרמיאל. הם היו מהראשונים שבנו בית ברחוב חן בשכונה המערבית, אשר באותה תקופה הייתה השכונה הראשונה המרוחקת הראשונה שנבנתה מחוץ לחלקה המקורי של כרמיאל – שכללה אז את רחובות הגליל, צה״ל והרחובות המקיפים אותם.

דוד מצא עבודה במפעל הכרמיאלי אינג'נר בראון ושות', מפעל ששנים אחרי זה נרכש על ידי כור ונקרא מטל"מ. גם שם דוד המשיך לתרום לביטחון המדינה, בין היתר בפיתוח חלקים לטנק המרכבה. דוד גם היה פעיל בהג"א בכרמיאל שנים רבות. אחרי פטירתה של רעייתו רותי ז"ל, והוא יצא לפנסיה כמהנדס, לימד שנים במרכז להכשרה ונהנה לתרום לדור הבא של כישרונות טכניים.
שלגי היה אדם פעיל ועצמאי כל חייו. גם בשנים האחרונות נהג לשחות בבריכה, שר בכל ערב זמר, היה מבקר קבוע של היכל התרבות והמשיך לנסוע לטיולים בכל רחבי העולם כמה שאפשר, אפילו כשכבר היה זקוק לרולטור. תמיד היה חשוב לו לנהל את חייו ומשק ביתו בעצמו ואת זה הוא הצליח לעשות, כמו שהוא רצה, עד יומו האחרון.

דוד נפטר בשנתו בביתו במשעול ארז, כמה שבועות לפני יום הולדתו ה-89. הוא נקבר ביום שני ה-29 לינואר בבית העלמין בכרמיאל. לאנשים רבים בכרמיאל, תחסר מעכשיו דמותו של דוד הג'ינג'י והשיחות איתו. יהי זכרו ברוך.

כתבה מעניינת:

שריפה מכוש כרמיאל

שריפה גדולה בין שכונת מכוש לדרומית

שתפוצפו בווידיאו הקצר: מערכת פורטל זהר.נט שריפה גדולה מתפתחת ברגעים אלה (יום ה׳ 17.6.2021) באזור …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.