חנוכה חג האורים והכוויות
חנוכה חג האורים והכוויות

חג האורים והכוויות

שתפו

ד”ר זאב ווימפהיימר מנהל רפואי ב’טרם’ מציע כיצד לנהוג במקרה של כוויה עד שנגיע למוקד הרפואי הקרוב

 

חג החנוכה הוא חג האורים, בו אנו מדליקים מדי ערב נרות, מברכים ושרים. אלא שההתעסקות באש, גורמת למרבה הצער לעלייה חדה בכמות הכוויות, ומהווה תופעה יותר מדי נפוצה במהלך החג.

מה שמצער ביותר הוא שאת רוב הכוויות ניתן למנוע על ידי יישום אמצעי בטיחות בסיסיים. לדוגמה, הילד לא צריך להיות מוחזק על ידי אדם מבוגר כשהוא גם מחזיק כוס קפה חם או מרק בידו, או לחילופין כאשר המבוגר עסוק בבישול על הכיריים. צריך גם להכיר בכך שיש סוגים רבים של כוויות.

כוויות רבות נגרמות ממגע עם חפצים חמים, אך גם מחשיפה לחומרים כימיים (כמו נוזלי ניקוי מסוימים) וכוויות נגרמות גם כתוצאה מחשיפה לשמש, במיוחד חשיפה בפעם הראשונה לשמש (בד”כ מתרחשת בתחילת הקיץ). טווח הכוויות וחומרתן יכולה להיות קלה (מה שנקרא כוויות מדרגה ראשונה), אשר גורמת לאדמומיות של העור וכאב מקומי.

הדרגה הבאה של כוויה, היא כוויה מדרגה שניה, גורמת לעור שרוף הנמצא עמוק  מתחת לעור ולשלפוחיות להופיע. כוויות אלה נמצאות בסיכון להידבק בזיהום ועלולות להשאיר צלקות.

כוויות מדרגה שלישית הן חמורות ביותר, יכולות לגרום לזיהומים קשים וסיבוכים. כוויות מדרגה שניה ושלישית עשויים להזדקק לאשפוז.

על מנת לקבוע את הטיפול הנכון עבור כוויה, יש לבקש חוות דעת רפואית בהקדם האפשרי. אבל עוד לפני שניגשים לטיפול רפואי, ברגע שמתרחשת הכוויה, ישנם צעדים בסיסיים שיעזרו לצמצם את נזקי הכוויה.

ראשית, את עצם גרימת הכוויה יש להסיר מהר ככל האפשר. כאשר מדובר בתנור חם או חנוכיה דולקת, אז ברור כי אדם חייב פשוט להתרחק ממקור החום. אבל כאשר יש חשיפה לחומרים כימיים או חומרי ניקוי, יש לשטוף את האזור מהר ככל האפשר כדי לצמצם את הנזק לעור.

עבור כוויות אלו, תחילה יש לשטוף את האזור במים קרים מהברז. אין להשתמש בקרח, כי זה עלול לגרום נזק ולשרוף אפילו יותר. אפשר גם לשים מגבות רטובות על אזור הכוויה. אמבטיה קרה או מקלחת יכול להיות בעייתי מכיוון שזה עלול להוריד את הטמפרטורה של הפצוע ולגרום לו לחלות, במיוחד אם הצריבה היא משמעותית בעומק או בגודל, ולאחר מכן יש לפנות מיד לטיפול רפואי.

אם הכוויה מגיעה יחד עם פציעות אחרות (כגון עקב פיצוץ או שריפה גדולה), אז צריך להיות זהירים לגבי הזזת הנפגע ככל שישנן פגיעות אחרות, כי הם אפילו מסוכנים יותר מן הכוויות. במקרים כאלה, אם אפשר, תמיד עדיף להמתין לטיפול רפואי במידת האפשר.

כתבה מעניינת:

חיית מחמד ובעלים תחרות 2019-02

שתי טיפות מחמד

שתפוהתחרות ״שתי טיפות מחמד״ יוצאת לדרך. מי הכי דומה לחיית המחמד שלו? תחרות הפרסים הגדולה …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.