ראש העיר בישיבת הערכת מצב בעירייה. צילום: דוברות עיריית כרמיאל
ראש העיר בישיבת הערכת מצב בעירייה. צילום: דוברות עיריית כרמיאל

קונינסקי: יקח זמן לבנות מחדש את דו-הקיום

שתפו

ראש העיר מספר בראיון מיוחד לסיכום הימים המתוחים: הוריתי על היערכות מוגברת ועל תגבור הכוחות בכניסות וברחבי העיר, לא נרשמו אירועים חריגים בכרמיאל

מערכת פורטל זהר.נט

אחרי שהרוחות באזור נרגעו והמצב בצפון חוזר לאט לאט למסלול החיים השגרתי (עד כמה שאפשר לכנות את קצב האירועים בארץ כשגרה…), הגיע הזמן לסכם את הימים הלא פשוטים שעברו עלינו ולהפיק מסקנות. למרות שכרמיאל הייתה מחוץ לטווח הרקטות והמצב נשמר שקט ורגוע יחסית גם בזמן המהומות בצפון, עדיין הרגישו תושבי העיר היטב את הלחץ ואת השפעת האירועים באופן ישיר: צירים מרכזיים המובילים לעיר נחסמו חלקית במשך כמה לילות ורבים חששו לצאת מכרמיאל ולשוב אליה בגלל הפרות הסדר.

איך תיפקדה עיריית כרמיאל בזמן המשבר ועד כמה היה חשוב לשמור על הקשר הרצוף עם נציגי מערכת הביטחון?

ראש העיר משה קונינסקי מספר בראיון מיוחד לעיתון זהר הצפון: ״לנוכח המצב הרגיש ובהתייעצות עם הגורמים הרלוונטיים בעירייה ובמשטרה, הוריתי על היערכות מוגברת ועל תגבור הכוחות בכניסות וברחבי העיר מדי ערב במשך כל הימים המתוחים ובמיוחד בסוף השבוע, בערב ובמהלך החג״.

״קיימתי ישיבות והערכות מצב תוך קשר שוטף ויומיומי ועם מפקד תחנת המשטרה בכרמיאל סנ"צ איציק בן אבו וגורמי משטרה בכירים נוספים לנוכח הפרות סדר וחסימות שהיו בכביש 784 באיזור כפר מנדא בעוד שכביש 85 היה פתוח וכמעט ללא הפרות סדר״.

– היו מספר התארגנויות בכרמיאל והתקיימו אירועי תמיכה. האם מבחינתך תושבי כרמיאל שמרו על הסדר הציבורי, ואיך פעלה העירייה כדי למנוע זליגה של ההתפרעויות לתוך העיר ובצמתים הראשיים?

״לבקשתי, פעלו ופועלים בכרמיאל באופן מוגבר כוחות משטרה, שיטור עירוני, משמר השכונה ומתנדבים. אני מבקש להודות למתנדבי משמר השכונה ולצוותי השיטור העירוני על פעילותם הנמרצת והחשובה ביותר שכללה סיורים ברחבי העיר, אבטחת הכניסות לעיר למען ביטחונם של תושבי העיר ומניעת עימותים״.

״במסגרת ההיערכות המוגברת נכחתי באופן אישי בשטח יחד עם מדריכי נוער, מנהל היחידה לנוער וילדים בסיכון, עובדי עירייה ועוד. כמו כן, שוחחתי יחד עם מפקד התחנה עם בני נוער שיצאו להפגין וביקשתי מהם לנהוג באיפוק ובצורה מכובדת ואף חילקנו להם דגלי ישראל והם אכן התנהגו באופן מופתי״.

״יתרה מכך, מוקד 106 פעל ופועל באופן מוגבר 24 שעות ביממה. והתושבים מוזמנים לפנות בכל סוגיה ושאלה. בזכות ההיערכות המוגברת, לא נרשמו אירועים חריגים ברחבי העיר״.

– יזמת מפגש עם ראשי הרשויות בבקעת בית הכרם ויצאתם בקריאה להרגיע את הרוחות. האם הייתה היענות חיובית ומיידית מצידם לפנייתך מצידם לקיום המפגש, האם חשת שהם עושים זאת מתוך רצונם החופשי ולא מתוך אינטרסים כלשהם?

״יזמתי גם מתוקף תפקידי כיו״ר אשכול בית הכרם מפגש מיוחד שהתקיים בלשכתי, שאליו נענו בחיוב ובמהירות והגיעו ראשי הרשויות החברים באשכול: ראש המועצה המקומית דיר אל אסד אחמד דבאח, ראש המועצה המקומית ראמה שאוקי אבו לטיף, ראש המועצה המקומית בענה עלי חליל, ראש המועצה האזורית משגב דני עברי, ראש המועצה המקומית מג׳ד אל כרום סלים סליבי, ראש המועצה המקומית נחף עבד אלבאסט קייס״.

אל תפספסו את הכתבות האלה בפורטל:

״בסיומו של המפגש פרסמנו ראשי הרשויות הודעה משותפת שבה פנינו לכל תושבינו להרגיע את הרוחות והדגשנו כי לא נוכל לקיים באזורנו חיים בטוחים של רווחה, ביטחון חוסן וצמיחה ללא יחסי שכנות טובה בין יהודים לערבים והדגשנו: עזרו לנו להשיב את חיינו בחזרה למסלול של שפיות ושגרת חיים משותפת. זהו ההווה והעתיד שלנו ושל האזור כולו״.

– אחרי התמונות שראינו, של מאות מתפרעים מתעמתים עם המשטרה, גורמים נזק, מבעירים צמיגים, מיידים אבנים על רכבים, אחרי כל זאת, אתה עדיין מאמין שיש מקום לדו-קיום בבקעת בית הכרם?

״דו קיום הוא תולדה של אמון. יש צורך לבנות אותו מחדש, יקח זמן אבל הוא מחוייב מציאות״.

קונינסקי וראשי רשויות אשכול בית הכרם קוראים להרגעת הרוחות. צילום: דוברות עיריית כרמיאל
קונינסקי וראשי רשויות אשכול בית הכרם קוראים להרגעת הרוחות. צילום: דוברות עיריית כרמיאל

 

כתבה מעניינת:

נחש צפע צילום אילוסטרציה Depositphotos

בת 17 מכרמיאל הוכשה ע״י נחש ארסי – ולא הרגישה

שתפובת 17.5 מכרמיאל הוכשה ככל הנראה ע״י צפע במהלך טיול לימודי בהר מירון. היא אושפזה …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.