אירועי יום האדמה: קרוב ל-400 כרמיאלים התייצבו מול חכ חנין זועבי

שתפו

 

מאות תושבים נענו ל”קריאה לדגל” וגילו אחדות נדירה בהפגנת הנגד מול מפגיני יום האדמה * המשטרה התערבה כדי להפריד בין המחנות בעקבות קריאות גנאי וחילופי דחיפות הדדיות

רבות דובר על עצרת יום האדמה של ערביי ישראל בכרמיאל, שנועדה להתקיים ביום שישי האחרון. זה היה אמור להיות תקדים היסטורי – לראשונה בעקבות אירועי יום האדמה גולשים מחוץ ליישובים הערבים ומגיעים אל לב לבה של עיר יהודית, אל שד’ קק”ל בכרמיאל. גם פרסום דבריה של ח”כ חנין זועבי, שכינתה את כרמיאל כ”שיא הקולוניאליזם”, בראיון בלעדי שקיימה עם עיתון זהר הצפון, גרמה לסערת רוחות בעיר. סגן ראש העיר רותם ינאי מהבית היהודי, אף כינה את ח”כ זועבי ושותפה לקיום העצרת, ראש עיריית סכנין מאזן גנאים כ”פרסונה נון גרטה בכרמיאל”.

בימים שקדמו להפגנה חברו גורמים רבים במערכת הפוליטית בכרמיאל: הנהגת העיר, בראשות עדי אלדר והמ”מ רינה גרינברג, הפורום הציוני של כרמיאל בהנהגת סגן ראש העיר רותם ינאי ונציג הליכוד במועצה, עו”ד קורן נוימרק וכן תושבים רבים מכל שכבות הציבור. קרוב ל-400 איש התייצבו ביום שישי בצהריים ברחבה שמול קניון לב כרמיאל, כשהם נושאים דגלי ישראל בידיהם, על מנת לתת את המענה ההולם לעצרת יום האדמה.

הכרמיאלים נענו לקריאה להתייצב לדגל, תרתי משמע, והגיעו בזרם הולך וגובר בשעות הצהריים המוקדמות. עשרות רבות כבר נכחו במקום, כאשר בצד השני עדיין לא היה אף אדם. ואז, כחצי שעה לאחר השעה היעודה, הגיעו למקום ח”כ חנין זועבי, ח”כ דב חנין, ח”כ פריג’ עיסאוי ממרצ, ראש עיריית סכנין מאזן גנאים, אישי ציבור, וכן אנשי תנועת קשת צדק חברתי, הרשימה המעורבת מכרמיאל ותושבים מראמיה. שני הצדדים ניצבו מעבר לכיכר, זה מול זה, קראו קריאות במגפונים והלהיטו את האווירה. כוחות הביטחון והשיטור עמדו וחצצו בין שני המחנות, במטרה שלא לתת למצב להידרדר.

חלק מהמפגינים הערבים ציירו על פניהם וידיהם את דגל הרשות הפלסטינית. המפגינים ניצלו את העצרת כדי להעביר מסרים גם בנושא פינוי ראמיה שברבין, עמדו והניפו שלטים בעברית, ערבית ואנגלית, עליהם ציורים של טנקים ובולדוזרים שמאיימים על ילדים, ונכתבו בין השאר, סיסמאות כגון: “הגזענות לא תעבור”, “לא לגירוש ראמיה”, ו“עיצרו את הניקוי האתני של ראמייה”. ראשי ההפגנה, ח”כ חנין זועבי, מאזן גנאים ודינה דוד הכרמיאלית, ראש תנועת צדק חברתי, מתחו ביקורת בדבריהם על ההתנהלות של ממשלת ישראל ועיריית כרמיאל בנושא ראמייה והדגישו לטענתם כי המתרחש בראמייה כיום, הוא חלק ממדיניות כוללת של הממשלה נגד ערביי ישראל, במטרה להפקיע קרקעות ולפגוע בזכויות בני המיעוטים.

קרוב ל-400 כרמיאלים בהפגנת תמיכה
קרוב ל-400 כרמיאלים בהפגנת תמיכה

מנגד, עמדו מאות הכרמיאלים, שרו “עם ישראל חי” ואת התקווה, ברגע מרגש במיוחד, הניפו דגלים וקראו קריאות שונות כלפי המפגינים מהצד השני. ראש העיר עדי אלדר ויו”ר האופוזיציה משה קונינסקי העניקו דוגמא מצויינת לאחדות ששררה במקום, כאשר הניחו את המחלוקות השונות ביניהם בצד ושיתפו פעולה יחד עם ההמון הכרמיאלי. כמוהם, גם התושבים, התעלו מעל כל הוויכוחים שנותרו עדיין מהבחירות האחרונות והתאחדו במפגן מעורר השתאות. ראש העיר עדי אלדר, טען כי הפוליטיקאים הערבים מנצלים בצורה צינית את ציבור הבדואים בראמייה ובכלל, וכי תושבי ראמייה קיבלו בהסכם עימם כל מה שחפצו בו ועובדה כי שלוש משפחות כבר בנו את בתיהן בשכונת רבין. לדבריו, הוצעו לתושבי ראמייה פיצויים הולמים והוסיף: “אני לא מבין מה הם רוצים מאיתנו בכלל”.

מ”מ ראש העיר, רינה גרינברג, נטלה חלק פעיל במפגן התמיכה והציעה בדבריה לשלול את אזרחותם של כל מי שמפגין נגד אושיות המדינה, ובכלל זה חברי הכנסת זועבי ואחרים.

בשלב מסויים הצליחו כמה מפגינים צעירים מכרמיאל להתקרב אל המפגינים מבחוץ ונרשמו קריאות גנאי ואף חילופי דחיפות. המשטרה התערבה והצליחה להפריד בין הניצים.

חבל שרק כאשר הגב אל הקיר, מגלים בכרמיאל אחדות שכזו, אבל אפשר לקוות שאנשים הפנימו את העניין וימשיכו בקו הזה. איך אמר לנו אחד המפגינים הכרמיאלים אחרי שהסתיימה העצרת? “מעז יצא בסופו של דבר מתוק, מאוד מתוק”.

 

 

 

כתבה מעניינת:

פינוי אישה מביתה במהלך שריפה. צילום דוברות כב״ה צפון

כרמיאל: אישה נפגעה בדליקה שפרצה בביתה

שתפומאת גיל דובריש תושבת כרמיאל נפגעה בדליקה שפרצה בביתה היום (חמישי) לפנות בוקר. בשעה 5 …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.