צילום: דובר צה״ל

תצוגת תכלית

שתפו

אלפי משתתפים ועשרות גורמים וגופים השתתפו בתרגיל החירום הלאומי – הגדול מסוגו אי פעם, שבמרכזו עמדה העיר כרמיאל. ראש העיר עדי אלדר: ברעידת אדמה משמעותית, חצי עיר תינזק משמעותית

מערכת זהר הצפון

האם אנחנו ערוכים להתמודד עם אסון רב-מימדים? תרגיל העורף הלאומי ״רעידת אדמה 2017״ – בהשתתפות רשות החירום הלאומית, משטרת ישראל, מגן דוד אדום, כיבוי אש, שיטור עירוני, פיקוד העורף, עיריית כרמיאל ומשרדי ממשלה שונים, תרגלו בכרמיאל את תצוגת התכלית הגדולה, שערכה אי פעם מדינת ישראל בהתמודדות עם תרחיש קיצון של רעידת אדמה חזקה.

את קיום תצוגת כלל היכולות של  גופי ההצלה והחירום במדינת ישראל, קידמה בחודשים האחרונים רשות החירום הלאומית. במהלך התרגיל שדימה רעש אדמה בעוצמה של 7.1 בסולם ריכטר, תרגלו כלל גופי החירום במדינת ישראל התמודדות עם תרחיש מורכב של רעידת אדמה הרסנית, שהתרחשה באזורים נרחבים וגרמה לאלפי הרוגים, עשרות אלפי מבנים שנהרסו, מאות אלפי עקורים ופגיעה קשה בתשתיות. במהלך התרגיל נבחנה מוכנות מטות משרדי הממשלה, גופי החירום והרשויות המקומיות, ברמה הלאומית, המחוזית וברמת השטח, תוך מתן דגש לתיאום בין הגופים ויכולת המענה לאתגרים הצפויים.

שיאו של התרגיל התקיים ביום רביעי. תצוגת התכלית בחנה את מוכנות המדינה לרעידת אדמה חזקה בשלוש רמות: מגיבים ראשוניים, תפקוד הרשות העירונית וועדת המל"ח המחוזית. התצוגה כללה אתר הרס גדול, שלצידו הציגו הכוחות את כלל הכלים להתמודדות עם תרחיש קיצוני זה: אספקה בהיטס (בפעם הראשונה בישראל), פריסת אס"ל (אתר סיוע לאזרח), הקמת בית חולים שדה, אוהלי שליטה, פריסת תשתיות תקשורת, הקמת עשרות מתחמים לסיוע לאוכלוסייה, פתיחות צירים ופעולות להצלת חיים. בתצוגת התכלית צפו כ-1000 משתתפים ביניהם שרים וחברי כנסת,מפכ"ל, ראשי רשויות, מנכ"לי רשויות, ממוני חירום וגורמים נוספים.

במפגש שנערך טרם הצגת המודל הדגיש אמיר יהב, מנהל ועדת ההיגוי הבין משרדית להיערכות לרעידות אדמה כי "אחרי רעידת אדמה נפגוש באנשים מבולבלים לחלוטין ומפוחדים, ברי המזל שניצלו. על רקע התרחיש הזה אנו מכינים את התרגיל משך חודשים רבים. עיריית כרמיאל המארחת השקיעה זמן ומאמצים רבים על מנת שנעבור את היום הזה בהצלחה".

ראש העיר עדי אלדר פתח בדבריו ואמר: "רעידת אדמה זה לא מתקפת טילים. את זה עברנו לפני עשור ותפקדנו מצוין. ברעידת אדמה אין שום הכנה, צפירה או אזהרה. זה בא וצריך לדעת להסתדר עם זה״. אלדר הציג את יחידות החילוץ שהקימה עיריית כרמיאל, הציוד והמכשור שרכשה העירייה לטובת פינוי הריסות בעת רעידת אדמה. "24 השעות הראשונות הן קריטיות להצלת חיי אדם ולכן עד שכוחות הצלה יגיעו לכאן יהיה עלינו לפעול עצמאית. אנחנו מתאמנים באתר הרס מדומה ונערכים באופן מתמשך לרעידת אדמה".

לצד ההיערכות הדגיש ראש העיר כרמיאל כי על ממשלת ישראל לפעול בהקדם לחיזוק הבתים. "רק בכרמיאל יש כ-5,000 דירות בסיכון, כך שאם יש פה רעידת אדמה משמעותית, חצי עיר תינזק משמעותית. חובה על הממשלה להתמקד בכך ולהכין תוכנית חיזוק של יסודות הבתים האלה ולא לחכות לרעידת אדמה. בפריפריה אין תמ"א 38 ולכן משרד השיכון חייב לתקצב את היישובים במיליוני שקלים ולפעול בצורה שיטתית לחזק את יסודות הבתים. זה אפשרי ומתחייב".

בצלאל טרייבר, ראש רשות החירום הלאומית, חיזק את דבריו של אלדר ואמר, כי "הדרישה לחיזוק הבתים נכונה ומחייבת ובמסגרת התרגיל ערך ראש הממשלה דיון קבינט כאשר הסוגיה של חיזוק המבנים באזורים המועדים עלתה על הפרק ואף ניתנו הנחיות בנושא".

מפקד מחוז צפון של פיקוד העורף, אל"ם איציק בר אמר כי "המטרה בהצגת המודל המבצעי לעיר כרמיאל היא להציג את המוכנות הנדרשת של פיקוד העורף כמנהל האירוע בחירום ובשגרה בשיתוף עם משטרת ישראל, רשות החירום הלאומית וגורמי חירום נוספים".

רנ״צ רוני אלשיך, מפכ״ל משטרת ישראל, אמר כי "תירגול תרחישי חירום הוא הכרחי לתיפקוד מיטבי של כלל ארגוני החירום וההצלה בשעת אסון המוני. משטרת ישראל היא הגוף שאחראי על פיקוד ושליטה באירועים אלו והשוטרים כמגיבים ראשונים בכל מקום, הם אלו שייתנו את המענה הראשוני לאזרחים בשעת חירום. נקודות העוצמה המרכזית היא יכולת מעבר משגרה לחירום באפס זמן בכל אתר וכן פיקוד על בסיס התשתית שמשמשת את הפיקוד והשליטה השגרה מרמת התחנה, המרחב והמחוז ועד המטה הארצי. העיקרון: רק מה שיעבוד בשגרה יעבוד בחירום״.

כוחות מד״א תרגלו שני תרחישים שונים באותו יום: קריסה של מבנה וחילוץ לכודים עקב רעידת האדמה, כולל באמצעות מסוקים ו'פיצוץ' של מיכל כלור, בו תרגלו הכוחות שלבשו מסכות וחליפות מיגון טיפול ופינוי פצועים באמבולנסים. במהלך התרגיל הופעלה יחידת קשר מבצעי באגף המבצעים של מד"א, עליה הוטלה המשימה לתרגל תקשורת בין מרחבי מד"א במקרה של נפילת מערכות התקשורת כתוצאה מרעידת האדמה. ניר שלהב, אחראי יחידת הקשר המבצעי, אמר על התרגיל כי "מדובר בתרגיל מאתגר, בו העברנו דיווחים באמצעים בלתי תלויי חשמל ותקשורת מאזורים מנותקים מקשר". מלבד השתתפות הכוחות בתרגיל, נכחו נציגי מד"א בהצגת כלים של כלל המשרדים והגופים והסבירו על יכולות הארגון במהלך אירוע של רעידת אדמה. שירותי הדם של מד"א תרגלו אספקת מנות דם לבתי חולים במצב של רעידת אדמה והתרמות דם לציבור״.

מנכ"ל מד"א, אלי בין: "תרגיל זה הראה את היכולות המקצועיות והטכנולוגיות של כוחות מד"א במתן מענה מהיר ואיכותי במקרה של רעידת אדמה, אירוע שלצערנו יכול להתרחש בכל יום… באירוע לאומי שיתוף הפעולה בין כלל הגורמים הוא קריטי וניתן היה להבחין כי העבודה המשותפות בין מד"א לכלל הגורמים במהלך כל השנה באה לידי ביטוי בצורה בולטת בתרגיל והוכיחה את עצמה כיעילה מאוד. אני מודה למתנדבי ועובדי מד"א שהשקיעו רבות ונטלו חלק בתרגיל ובהכנתו".

צילומים באדיבות צה״ל, משטרה ומד״א

כתבה מעניינת:

שלג בכרמיאל תמונת ארכיון פרסום לפי סעיף 27א בחוק זכויות יוצרים

והרי התחזית: סיכויים לפתיתי שלג בכרמיאל

שתפוצפו: לפי התחזית המעודכנת, השלג עשוי להגיע גם לכרמיאל ביום רביעי בלילה מאת גיל דובריש …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.