בית / חדשות / חדשות כרמיאל / ״כשר״ אבל מסריח
עשן יוצא מארובה. צילום להמחשה בלבד, אין קשר לכתבה

״כשר״ אבל מסריח

שתפו

תופעה: אנשים רבים יותר ויותר עוברים לחימום הבתים בקמיני עץ, הפולטים עשן ומדיפים ריח בכל הסביבה. מי שסובל מכך הם השכנים וכבר יש מי שמתלוננים על הריח השרוף שחודר אליהם לבית. בעירייה מבינים אך טוענים שאינם יכולים לעשות הרבה

מאת גיל דובריש

יותר ויותר אנשים מעדיפים לחמם את בתיהם באמצעות קמיני עץ, ממש כמו באירופה. הטרנד החדש והאופנתי, מחליף בבתים פרטיים רבים את המזגנים ותנורי החשמל. לפי חישובים, מחיר צריכת העצים באיכות סבירה מגיע ל-40 עד 50 שקלים ביום, כלומר בין 1200 ל-1500 שקלים בחודש, תלוי כמובן באיכותם וביעילותם. למרות המחיר הגבוה, בעיני רבים, ההסקה בעץ אינה יקרה יותר, בחישוב חודשי, בהשוואה לחימום הבית באמצעות חשמל.

אלא שיש מי שאינו מרוצה מהמעבר לשימוש בקמינים. העשן היוצא מהארובה מדיף ריח ״שרוף״ שאינו אהוב במיוחד על אנשים, ביחוד לא מי שהורגל בכך מגיל צעיר. מי שביקר בחורף או בסתיו במזרח אירופה למשל, יתכן ונתקל בריחות האלה, אבל כאן בישראל, התופעה הזו אינה מוכרת.

תושב העיר שפנה אלינו ציין כי חימום בקמיני עץ הינה תופעה הולכת ומתפשטת של. ״זה גורם למפגע אמיתי. יש ריח שרוף באוויר, זהו ריח לא טוב. כשאדם אחד מחמם את ביתו בקמין עץ, הוא משפיע מיד על כל סביבתו, השכנים ברדיוס של עשרות מטרים נאלצים לסבול מריח שרוף ואפילו אי אפשר לפתוח חלונות כדי לאוורר את הבית, כי הריח נכנס מיד פנימה. יש מקומות בעולם שבהם נאסר החימום בקמינים״.

לדברי אזרח נוסף, הוא פנה לעירייה על מנת לבדוק את חוקיות הפעלת קמיני העץ בתוך העיר ונאמר לו כי אין שום סעיף האוסר על כך. ״כשר אבל מסריח״ הוא מציין. ״אנחנו בישראל, לא בסקנדינביה או אלסקה, שם קר מאוד. חבל שמאשרים שימוש בקמינים מהסוג הזה וגורמים למפגע של ריחות לכל אורך החורף. הרי ידוע שעשן הוא מפגע תברואתי ואם מריחים אותו סימן שהוא נכנס לתוך גופנו. מה היה קורה אם הייתי מדליק סיגריה בקניון? הייתי רוצה שיבדקו את איכות האוויר ליד הארובות המעשנות״.

פנינו לעיריית כרמיאל כדי לקבל תגובה בנושא וכך נמסר לנו: ״הסקה בעץ אינה מומלצת ע״י משרד להגנת הסביבה, יחד עם זאת אין איסור על הסקה בעץ. ההנחיה היחידה הקיימת מצד המשרד להגנת הסביבה הינה גובה ארובת ההסקה. לאחר בדיקה מקיפה בנושא מפגעי ריח מהסקה ע״י תנורי עץ, נמצא כי המקור העיקרי למטרדי הריח הינו סוג העץ ובעיקר אחוז רטיבות העץ. לשם כך, הצטיידה המחלקה לאיכות הסביבה במד מדידת רטיבות בעץ. בכל פנייה בנושא מפגעי/מטרדי ריח מהסקה בעץ, מבוצעת בדיקה של אופן אחסון העץ ומדידת רמת הרטיבות של העץ וכן נבדק גובה הארובה ובהתאם לממצאים ניתנות הנחיות מתאימות״.

כתבה מעניינת:

סנא פארם רוקח חאלד אסדי

כך נראה בית המרקחת הפרטי הראשון בכרמיאל שמורשה למכור קנאביס רפואי

שתפוהצצה נדירה מאחורי הקלעים בבית המרקחת הפרטי הראשון בכרמיאל ובגליל שמורשה למכור קנאביס רפואי למטופלים …


תגובה אחת

 1. זה כמובן שקר,התגובה של העירייה מבישה

  בחוק למניעת מפגעים תשכ"א 1961 כתוב במפורש בסעיף מניעת ריח:

  "לא יגרום אדם לריח חזק או בלתי סביר, מכל מקור שהוא, אם הוא מפריע, או עשוי להפריע, לאדם המצוי בקרבת מקום או לעוברים ושבים."

  ואם זה לא ברור,יש ביכולתה של העירייה לחוקק על סמך החוק הזה,חוק ספציפי שאוסר על שימוש בקמינים

  מה שאני מציע למי שנפגע

  1.להסביר לשכן את עוגמת הנפש הנגרמת לכם
  2.לא עזר ללכת לעורך דין ולהוציא מכתב התראה לפני תביעה
  3.לא עזר,לתבוע את השכן

  ולעירייה אני מציעה תפסיקו להיות עצלנים וחדלי אישים ותתחילו להגביר את המודעות בכל הקשור למפגעים סביבתיים,רעש ריח וכדומה

  איכות חיים זה לא רק עצים ו מדרכות אקרשטיין,זה גם מניעת מטרדי רעש

  לא יתכן שאדם בביתו יהיה חשוף למטרדי רעש וריח,זה בלתי מתקבל על הדעת!

  אפשר לשלוח לי תגובות לאמייל : moshe53280@gmail.com

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.