3d odisea מציאות וירטואלית

ההיסטוריה שלנו בתלת מימד

שתפו

3D אודיסיאה, סטארט אפ חדש בכרמיאל, מנסה לחולל מהפך בדרך שבה אנחנו מטיילים באתרים ברחבי הארץ, באמצעות שילוב סיורים וירטואליים תלת מימדיים

מאת גיל דובריש

3D אודיסיאה הוא סטארט אפ חדש שהוקם לפני כחצי שנה ע״י קיריל גנקין (35), מדריך טיולים מכרמיאל. גנקין, הנדסאי אלקטרוניקה מחשבים, למד במכללת אורט בראודה, עבד בחברות ידועות כמו אלביט וטידיקי למבדא, אבל, משהו גרם לו לשנות כיוון בחייו. לפני כשמונה שנים עזב הכל והחליט לעשות הסבה להדרכת טיולים. מאז הוא עוסק בענף התיירות, בין השאר הקים קבוצות מטיילים גדולות והוא מדריך טיולים בכל אזור הצפון.

סטארט אפ בכרמיאל – יש חיה כזאת

הרעיון לסטארט אפ צץ בעקבות חוויותיו של גנקין מטיולים שערך. ״כשאתה מטייל היום באתר עתיקות, כל מה שאתה רואה אלה שרידים אשר לא תמיד מצליחים להמחיש את עוצמתו של האתר כשהיה בשיאו״ מספר קיריל. ״פעם אחת לקחתי קבוצת סטודנטים לטיול בכותל המערבי, אחת החניכות אמרה ׳יש פה רק קיר אבנים, לא רואים פה כלום׳. גם ההסברים של מורה הדרך, כנראה לא הספיקו למטיילת, היא התעקשה שכל מה שהיא רואה זה קיר גדול. אמרתי לעצמי, כמה מדהים היה יכול להיות, אילו הייתי מראה לסטודנטית העקשנית כיצד באמת נראה בית המקדש כשעמד על תילו, ובכלל, להקים לתחייה באופן וירטואלי אתרים בעלי משמעות היסטורית סמלית״.

קיריל החל לגייס משאבים וצוות מתכנתים וצירף לסטארט אפ את איגור חיטרוב (28) מחיפה. חיטרוב, מתכנת אתרי אינטרנט, עלה ארצה מרוסיה בשנת 2014 ועבד בשנים האחרונות בחברות היי-טק שונות. השניים הכירו באמצעות חברים משותפים ועד מהרה הפכו לשותפים לעשייה.

מציאות מדומה

״אנחנו עוסקים במציאות מדומה״ מסבירים גנקין וחיטרוב. ״מה שאנחנו עושים הוא לבנות אובייקט תלת מימדי של אתר אשר בחרנו מראש, שמאפשר לטייל בתוכו וממחיש בצורה הטובה ביותר את החוויה הכוללת, תוך כדי שימוש בסאונד, חיישני תנועה ואמצעי ראיה – משקפי מציאות מדומה״.

הצוות המורכב ממתכנתים נוספים בכל רחבי הארץ, השלים מספר מודלים סיורים וירטואליים של אתרים באזור הצפון. ״עד היום סיימנו סיורים וירטואליים ב-4 בתי כנסת חשובים ביניהם ארבל והר מירון, מקדש רומי בתל קדש, אתר תל יודפת ובימים אלה אנחנו בשלבי סיום של תל מגידו״, אומר קיריל. ״הפרויקט הבא שלנו צפוי להיות בית שאן העתיקה. לצורך הקמת המודל, נשתמש לראשונה בשיטה מקצועית לשחזור אתרים, כולל תצלומי אוויר, בניית מודל תלת מימדי של האתר וליווי מלא של אדריכלים לבניית האתר מחדש״.

הסטארט אפ החדש משתף פעולה עם חברות נסיעות וטיולים, מורי דרך וגורמים בתעשיית התיירות מתוך כוונה להעניק למטייל אטרקציה משלימה לסיור בשטח. כך למשל, מטיילים שמגיעים ליודפת יכולים לבצע את הסיור הווירטואלי המוצע ולחוות את האתר בימי שיא תפארתו. האטרקציה כוללת סיור מודרך של 360 מעלות (ניתן עד 10 איש בו זמנית) עם אנימציה ממוחשבת, קולות וצלילים מהתקופה, מה שמאפשר למטיילים לראות לנגד עיניהם את האתר קם לתחייה, כולל ״האנשים״ שחיו שם פעם. הסיורים הווירטואליים משולבים בתחנות העצירה והתצפית כחלק מהסיורים האמיתיים, בכל פעם למספר דקות.
״השירות שלנו למטיילים בשטח, כולל השכרה של משקפי תלת המימד, אספקת התוכנה בהתאם למקום הסיור, הענקת ההדרכה המלאה למדריכי הטיול וליווי מלא שלהם ושל המטיילים הנהנים מהחוויה״ מסכמים קיריל ואיגור.

לפרטים נוספים, ניתן ליצור קשר: 054-474-4602, או במייל: [email protected]

(מ.)

כתבה מעניינת:

שריפה כבאים כיבוי

עוד יום ״נשרף״ בכרמיאל: דליקות מבוקרות ומפוקחות

שתפודליקות שפרצו באופן יזום ע״י מערך הכיבוי בשיתוף עיריית כרמיאל גרמו לדאגה ובהלה בקרב תושבים: …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.