הדרת נשים בכרמיאל

אומנים כועסים: ציורי נשים בהיכל התרבות הוסתרו בעת אירוע דתי

שתפו

במהלך מופע שהתקיים לבנות אולפנה, הוסתרו תמונות המוצגות לרגל היום האשה. בעמותת אומני כרמיאל רותחים: אם התמונות מפריעות למישהו, שיקיים אירוע במקום אחר. מנכ״לית ההיכל: ההחלטה – מתוך גילוי התחשבות וסובלנות ברגשי הקהל

מאת גיל דובריש

כעס בעמותת אומני כרמיאל: בעת אירוע שנערך לבנות אולפנה בהיכל התרבות, הוסתרו חלק גדול מהתמונות המוצגות במקום וזאת משום שתיארו נשים במצבים לא צנועים לדעת המארגנים.
התערוכה בשם ״היא, את ואני״ מוצגת בהיכל התרבות החל מ-5 במרץ לרגל יום האישה הבינלאומי. במקום מוצגות יצירות של עשרות אומנים מקומיים החברים בעמותת אומן כרמיאלי, בהן ציורים, תמונות, פסלים ועבודות יד המוקדשים להעצמת נשים.

היכל התרבות – מדוע הוסתרו התמונות?

ביום שלישי השבוע הגיעה להיכל אחת האומניות המציגות במקום, ביחד עם אורחים שהזמינה במיוחד ממרכז הארץ כדי להתרשם מהיצירות. אלא שעם בואה, נדהמה לגלות כי חלק גדול מהתמונות סובבו עם פניהן לקיר או שהורדו ממקומן. בבירור שערכה האומנית, התברר לה כי באותו בוקר התקיים בהיכל מופע שהוזמן מראש ובו נכחו מאות תלמידות אולפנה מהצפון. התמונות הוסתרו לבקשת המארגנים אשר טענו כי אופי היצירות אינו צנוע. כמו כן הוסתרו רול-אפים במבואת ההיכל שעליהן תמונות של נשים וכובו מסכי הטלוויזיה המקרינים קטעים שונים מהמופעים הקרובים.

״אנחנו המומים״ אומר סולומון לבייב, אומן בינלאומי וחבר בעמותת האומנים, הנמנה על המציגים במקום. ״ועדה מיוחדת בחרה מטעם העמותה את היצירות שמופיעות בתערוכה ואחד השיקולים העיקריים היה התחשבות ברגשות הציבור, הקפדנו שלא תהיינה יצירות פרובוקטיביות, למעט יצירה של אחד האומנים. לא כינסתי אומנים בבית הכנסת ולא עשיתי תערוכה שם. בנות אולפנה הן שהגיעו להיכל התרבות. אם אנשים לא יכולים לחיות עם התרבות שלי, שלא יתכנסו בהיכל התרבות״.

הדתה בתערוכה בכרמיאל
חלר מהתמונות שהורדו ממקומן

אומני כרמיאל: הדרת נשים

בעקבות האירועים התכנסה העמותה לישיבת חירום ופירסמה בעקבותיה את הדברים הבאים: ״בתחילת חודש מרץ עמותת אמני כרמיאל פתחה בהיכל התרבות תערוכה לרגל יום האישה הבינלאומי. התערוכה מוצגת באולם הכניסה של היכל התרבות בכרמיאל וזוכה לשבחים מכל מי שמבקר בה. אחת האמניות המציגות בתערוכה, הגיעה השבוע, ביום שלישי 13.03.18, בשעה 10:30, להיכל עם קבוצת אורחים שוחרי תרבות מתל אביב שטרחו ובאו לצפון כדי לבקר בתערוכה ולהפתעתם ולמגינת לבם גילו כי רוב התמונות הפוכות ופניהן אל הקיר וחלקן אף הורדו אל הרצפה. בירור שעשינו העלה כי שעה קודם לכן התקיים במקום כנס של בנות אולפנה, ומארגניו שמשום מה סברו כי ציורים תמימים של נשים וילדים עלולות לפגוע בבנות, הרשו לעצמן לחבל בתערוכה״.

״אנו, אמני כרמיאל נפגענו עמוקות״ נמסר בלשון ההודעה. ״נעשה כאן מעשה שלא יעשה, שהרי בנוסף לפגיעה בנו, כאמנים, נחצה כאן גבול. זוהי מחווה של זלזול בחופש הביטוי האמנותי. ובאופן מעשי ניתן לראות בפעולה הזאת כפיית ערכיו של ציבור אחד על ציבור אחר ולצערנו המעשה הזה משתלב במגמת הדרת הנשים וההדתה הכללית שקיווינו כי תפסח על עירנו״.

תגובת היכל התרבות בכרמיאל: התחשבות וגילוי סובלנות

מנכ״לית היכל התרבות, לילך רנה וקסמן מסרה בתגובה לדברים: ״מדובר באירוע אזורי אשר הוזמן ותואם מראש. ההחלטה התקבלה בבוקר האירוע לנוכח פנייה ובקשה ממארגני האירוע תוך התחשבות וגילוי סובלנות ברגשי הקהל. היכל התרבות פותח שעריו למגוון אוכלוסיות, אנחנו מחויבים לתת את השירות הטוב ביותר תוך הבנה , סבלנות, גמישות וכבוד לשונות ולייחודיות המאפיינת את הלקוחות שלנו. אנו בהיכל התרבות משכירים את האולם והלובי לאירועים וכנסים שונים באופיים ולפי כך יכולים להיות שינויים בהתאם לדרישת המשכיר. אנו מצפים מכל מקבלי השירות לגלות את אותו היחס כלפי האחר, ולקבל את ההחלטה בהבנה. חשוב לציין כי מיד בתום האירוע שבה התערוכה למתכונתה הרגילה״.

לעוד כתבות במדור חדשות כרמיאל

כתבה מעניינת:

שריפה מכוש כרמיאל

שריפה גדולה בין שכונת מכוש לדרומית

שתפוצפו בווידיאו הקצר: מערכת פורטל זהר.נט שריפה גדולה מתפתחת ברגעים אלה (יום ה׳ 17.6.2021) באזור …


תגובה אחת

  1. זו שערוריה שאין כמותה… כרמיאל הולכת לכיוון רע מאוד. בשום אופן אסור היה להסתיר את התמונות. לא טוב להן שלא יבואו. אלה ימים שחורים… חובה להיאבק בתופעת ההדתה שהעיר עוברת.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.