הבחינה הפסיכומטרית – מה אתם יודעים?

שתפו

כמה פעמים קרה ששמענו על מישהו שקיבל ציון מאוד גבוה בפסיכומטרי, והתמלאנו הערכה כלפיו, או כשמדובר בבן משפחה, התמלאנו גאווה…. או, לחילופין, כששמענו על מישהו שהוציא ציון נמוך, פתאום הפחתנו מערכו, של מי שחשבנו שהוא חכם מאוד ובבחינה התגלה שהוא.."לא כזה חכם כמו שחשבנו…" ?

רק השבוע הבנתי את מהותה של "הבחינה הפסיכומטרית".

מסתבר שהציון בבחינה הפסיכומטרית אינו קובע מי חכם יותר ומי פחות. הבחינה הפסיכומטרית, היא בחינה, שבודקת בעצם, את  הסיכוי של מי שנבחן בה, לסיים את שנת הלימודים הראשונה! כן! זה כל הסיפור! וכל המשקל המטורף הזה שהיא מקבלת, ניתן לה, שלא בצדק!

הציון בבחינה הזו חורץ גורלות, ואין לי מושג לגבי הרעיון כאן, כי ישנם כאלה שהוציאו ציונים גבוהים מאוד בבחינה, תפסו מקום בכיתה של מקצוע מבוקש, במוסד מבוקש, ונשרו כבר בשנה הראשונה.

ולעומתם ישנם כאלה שהציון שלהם לא הצליח להרים את הסכם, והם נאלצו להסתפק במוסדות להשכלה גבוהה, שהיו אצלם בעדיפות שנייה ושלישית, ודווקא אלה סיימו את התואר בהצטיינות.

הדרכים להצלחה בבחינה הזו, סלולות בפניו של מי שהמצלצלים בכיסו, כאשר מדובר בעיקר בקורסים יקרים, וקורסים יקרים יותר, וניתן להיבחן בבחינה הזאת,פעם אחר פעם ללא הגבלה.

וכמעט ללא קשר לחכמה, ככל שאדם שוקד יותר שעות על הלימודים לקראת הבחינה הפסיכומטרית, כן גבוהים יותר סיכוייו להצליח בה.

ישנם מוסדות להשכלה גבוהה שלא מייחסים לבחינה הזאת משמעות כלשהי, ומקבלים את מועמדיהם על סמך ציוני הבגרות, וישנם אלה שמתעקשים על הבחינה הכל כך מיותרת הזאת.

אז מה יוצא מתוך כל זה?

יוצא שהבחינה הזאת, אינה משקפת בהכרח, את יכולתו של אדם לעמוד בהצלחה בלימודי התואר, ואף עומדת כמכשול בפני מי שהשקיעו בלימודיהם בתיכון.

וכשהנתונים בדבר אחוזי ההצלחה בקבלת תואר אקדמי, של מי שהצליח בבחינה יותר, ידועים במשרד החינוך, תמוה בעיני עניין המשקל שהיא מקבלת, האם ישנו סיכוי שאותה משמעות כבדה שיש לה, נובעת משיקולים זרים?

ועד שלא יקום מישהו ויחשוף את האמת שמאחורי הבחינה הפסיכומטרית, נמשיך לחפש את סיפורי הסינדרלות שהצליחו כנגד כל הסיכויים.

 

כתבה מעניינת:

חגיגת קונצילה ריגטה עם עגבניות שרי צלויות, קלמטה ומוצרלה צילום אפיק גבאי (1)

קונצילה ריגטה – איטלקית 100%

שתפומתחשק לכם איטלקית 100% על הצלחת? קבלו מתכון של פסטה קונצילה ריגטה עם עגבניות שרי …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.