בית / Uncategorized / הצב והארנבת
הצב והארנבת
הצב והארנבת

הצב והארנבת

הוא תמיד אוהב לעקוץ אותי כשאנחנו נפגשים. ‘מה אתה רץ’ הוא מטיח לעברי, ‘הרי יש את המחקר הזה שטוען כי נולדנו עם פעימות לב קצובות ואתה פשוט מבזבז אותן בריצה’.

אכן, פעם פורסם מחקר הגורס כי אורח חייו של אדם תלוי בקצב פעימות הלב. במחקר הובאו דוגמאות מעולם החי ובהם: ליבו של צב פועם שש פעימות בדקה ולכן הוא חי 180 שנים. לעומתו, ליבה של ארנבת פועם 300 פעימות בדקה ולכן היא חיה 5 שנים בלבד. היש קשר? ממש לא! אסביר בסוף. אבל אם היה קשר, האם זה משנה בכלל? הרי איש באמונתו יחיה. איש באהבתו ובהעדפותיו. רוצים לישון – תשנו, רוצים לרוץ רוצו!

מהי האמת? הדבר נשגב מבינתנו. יש הזוללים יתר על המידה, יש הישנים המון, יש כאלה העובדים קשה ויש הרצים למרחקים. כל אחד בהעדפותיו, איש איש באהבותיו. על רצף החיים שלנו, על הפסיק, ביקיצה הרגעית הזאת בשנת הנצח שלנו, תעשו כטוב בעיניכם. הכול הבל הבלים אמר קהלת. ושייקספיר הוסיף: ‘להיות או לא להיות?’ וההמשך הפחות מוכר: ‘להתאבד או לא להתאבד?’. אז מהו הטוב? תמיד יראה למישהו מעשיו של פלוני באור מגוחך, תמוה, לגלגני, מוזר. אמר איינשטיין בהקשר הזה: ‘יש שני דברים שהם אינסופיים – היקום והטמטום האנושי, אבל לגבי הטמטום האנושי אני כלל אינני בטוח’.

אז מהו טמטום ומיהו החכם? על כך אשיב לכם: אני מעדיף לדלג במעלה המדרגות מבלי להתעייף. אני מעדיף לצאת ולהיכנס לרכב שלי בקלות, ללבוש מידה 44 ולקשור את שרוכי הנעליים שלי בלי קושי. אני מעדיף להיות ארנבת מאשר צב. אני בעד איכות חיים ולכן אני כאן, בכדי לייעץ, לא להכריח, לא לשפוט אלא לשפר.

אני חייב לכם תשובה לגבי המחקר ההוא על פעימות ליבם של בעלי החיים. אז זהו שאין כל קשר בין ‘בזבוז’ פעימות לב לתוחלת חיים, נקודה. פעימות הלב של כל בעל חי הן פונקציה של מסת הגוף וגודל הלב. ככל שהמשקל עולה, גודל הלב עולה והדופק ירד. צבי הענק החיים באיי גלפאגוס הם כבדים ולכן הם חיים 400 שנים… והארנבת קלת משקל, ליבה קטן, הדופק מהיר וחייה קצרים. זאת ועוד, תוחלת חייו של אדם היא אפילו יוצאת דופן, האדם חי הרבה מעבר לגרף המציין את היחס בין משקל גופו לתוחלת החיים שלו. ההסבר נעוץ ביתרונות הרפואה המודרנית. יתר על כן, המחקר מדבר רק על דופק הלב במצב של מנוחה, לפיכך דעו לכם כי אצל ספורטאים דופק הלב במנוחה הוא איטי יותר ולכן יש להם כאן יתרון בהארכת תוחלת החיים שלהם.

ואני בכול מקרה אינני לוקח צ’אנס, מחר אסע לסכנין. יש שם מכון לב נהדר, אסע לשם לבצע מבחן ארגומטרי ובדיקת אקו-לב, שיהיה.

שבת שלום! שלכם, רון

שתפו

כתבה מעניינת:

חיית מחמד ובעלים תחרות 2019-02

שתי טיפות מחמד

התחרות ״שתי טיפות מחמד״ יוצאת לדרך. מי הכי דומה לחיית המחמד שלו? תחרות הפרסים הגדולה …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

SHOP NOW
close-link
//set menu items with childrens to be clickable