ושיהיה לכם צום קל
ושיהיה לכם צום קל

ושיהיה לכם צום קל

שתפו

מומחי רשת מרפאות ‘טרם‘ מציגים: טיפים לצום יום כיפור

ספקי שירותי בריאות לעתים קרובות נשאלים על איך להתכונן לצום יום הכיפורים הבא עלינו, והיות והצום נמשך 24 שעות, להלן כמה טיפים שיעזרו לכם לעבור את הצום בקלות.

בימים שלפני הצום, אדם צריך להימצא עם נוזלים רבים בגופו, אך להימנע מפעילות גופנית מאומצת, שעלולה לגרום לפירוק שריר. לאנשים ששותים קפאין, כמו קפה או תה על בסיס קבוע, כדאי לשקול גמילה בהדרגה מהמשקאות הללו, מספר ימים לפני הצום, זה יקטין את ההשתוקקות לקפאין ביום הצום עצמו.

לתזונאים יש כמה המלצות לארוחה מפסקת. אלה כוללים הימנעות ממלח והימנעות מפריטי מזון מלוחים המגבירים צמא. כמובן שהארוחה צריכה להיות טעימה ויש לאכול כמות משמעותית כדי להרגיש “מלא” ושבע. כדאי לשקול לתבל מאכלים עם פטרוזיליה, לימון, עשבי תיבול שאמורים להפוך הארוחה לטעימה מבלי להוסיף מלח. מזונות עשירים בשומן מומלצים כחלק מסעודה מפסקת היות ואלה נעים באיטיות דרך מערכת העיכול. סיבים בכמויות קטנות צריכים להיות כלולים בארוחה, ובפרט פירות שיש להם תכולת מים גבוהה, מומלצים בארוחה מפסקת. יש לשים לב שקפאין הוא חומר משתן, וגורם לגוף לאבד נוזלים. לכן מומלץ מאוד להימנע מכל הקפאין בארוחה המפסקת.

בצום עצמו, יש לנקוט באמצעים כדי למנוע זיעה עודפת. לכן, במיוחד בישראל, שעדיין יכול להיות די חם ביום כיפורים, יש  ללבוש בגדים קלים, שלא נזיע בהם. אם אפשר צריך להישאר בתוך הבית ככל האפשר עם מאוורר או מזגן כדי לשמור על טמפרטורה נוחה. חולים הנוטלים תרופות צריכים להתייעץ עם הרופא המטפל שלהם לגבי איך לנהל את הטיפול בעצמם בזמן הצום.

כאבי הראש נפוצים בזמן הצום ועלולים להקשות על הצום. מחקר מעניין אחד שנעשה לאחרונה בישראל, ע”י רופאים  מ’טרם’ עשוי לספק הקלה. כאבי ראש יכולים להיגרם על ידי ירידה ברמת סוכר בדם או עלולים להיגרם על ידי מחסור חמור בקפאין. ללא קשר לסיבה, חוקרים מצאו ירידה משמעותית בשכיחות של כאבי ראש ובמידה מסוימת של כאבי ראש בחולים שנטלו 90 מ”ג Arcoxxia, לפני תחילת הצום Arcoxxia הינה תרופת מרשם לכאבי ראש והיא נלקחת במנה חד פעמית.

לאחר הצום, יש להיזהר שלא להעמיס על  מערכת העיכול. רצוי לפתוח בארוחה מהירה עם מיץ כלשהו אשר מעלה את רמת הסוכר בדם שלך בלי לגרום לך להרגיש מנופח. אכול ושתה בקצב אחיד, ולא בבת אחת, כך תוכל להימנע מכאבי בטן, בחילות או תחושות רעות אחרות. זכור כי במשך 24 השעות שלאחר הצום הגוף שלך ידרוש כמה שיותר נוזלים כמו שאתה בדרך כלל צורך ביממה.

כתבה מעניינת:

שתיין צילום אילוסטרציה: Pixabay

קמצן, מתלהב או חבר אמת: איזה סוג של שתיין אתה?

שתפוכמו חבר אמת, אלכוהול תמיד נמצא שם: כשעצוב, כששמח, במסיבה הכי שווה ובאירוע המרגש ביותר. …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *