בית / Fun / חופש וטיולים / טיול פסח עם הילה של קדושה – צפת
חדשות כרמיאל

טיול פסח עם הילה של קדושה – צפת

אליק דרדיקמן מדריך טיולים ריבוע 2019אליק דרדיקמן, מורה דרך ומדריך טיולים.

בעל נסיון רב בטיולי משפחות עם היבט חווייתי.

טלפון 0502516239, מייל alikdrd@gmail.com

צפת – היופי וההיסטוריה

בתחילת המאה ה16, זמן קצר אחרי גירוש היהודים מספרד ופורטוגל, היה תור הזהב של צפת. ביחידת זמן של 50 שנים , פעלו ויצרו בצפת כל ענקי הדור של העם היהודי. בסיורנו היום בעיר, נבקר בבתי הכנסת, ונעבור באותם סמטאות בהם הלכו ענקי העם היהודי. סיור אחר האנשים שחיפשו את הקדושה במיטבה

נתחיל את סיורנו עם סיפור הדוידקא שצמודה לעיריית צפת ברחוב ירושלים.

באפריל 1948 היה רוב ערבי בצפת. בעיר וסביבתה גרו כ – 20.000 ערבים ומנגד כ –  1500 יהודים, מרביתם זקנים שתורתם אומנותם. הצטרפותו של צבא ההצלה בפיקוד אדיב לקרבות נגד היהודים הרעה את מצבם העגום של היהודים בעיר.

כבר מינואר אותה שנה החלו התנכלויות ליהודים וכך במרץ הותקף אוטובוס ו 7 מנוסעיו נרצחו ומאז צפת הייתה למעשה תחת מצור.

באמצע אפריל התארגנו הבריטים לנטוש את העיר והציעו ליהודים לצאת תחת חסותם מהעיר וזאת מתוך הבנה שליהודים אין סיכויים רבים מול היתרון הערבי המוחלט.

עוד המלצות:

מפקד העיר מטעם ההגנה מאיר מיבר שלל את הפינוי והמשיך לארגן את העיר לקראת ההתקפות הצפויות. ההתארגנות כללה הקמת הנהגה לעיר, איחוד כוחות עם האצ"ל, חלוקת נשק, ריכוז מזון ומים והקמת צוותים לוחמים, ואכן בהתקפה הערבית שהחלה זמן קצר לאחר מכן, להגנה היו 10 פצועים , הערבים פינו 18 הרוגים ועשרות פצועים.

בהמשך המערכה הצטרפו כוחות נוספים של הפלמ"ח ובסדרת קרבות הרואים כבשו את בניין המשטרה (שמאחוריכם) ועמדות שולטות נוספות. כאן נכנסה גם הדוידקא לתמונה. 6 מטולי מרגמות כאלו יוצרו במקווה ישראל, ירו פצצות לא יעילות ולא מדויקות אך עשו רעש אדיר ולאחר ששמעו הערבים על נגסאקי והירושימה, התמלאו פחד ונסוגו מהעיר. ב 10 במאי, מספר ימים לפני הקמת המדינה, כבר הייתה צפת עיר עברית משוחררת.

מה הלאה?חדשות כרמיאל

נמשיך ללכת לאורך רחוב ירושלים לכיוון מכללת צפת, בסמטה השנייה משמאל נפנה שמאלה לרחוב בר יוחאי.

החנות הראשונה ברובע יהודי תמיד הייתה מסעדה שהיא בעצם בית תמחוי. אנשים היו מוזמנים לסעוד בכבוד וללא תשלום, צמוד לבית התמחוי יש מרכז מסירת בגדים, כל נזקק יכול לאסוף בגדים מהצד האחורי ובאנונימיות מלאה. כמו שבבני ברק, העיר היהודית הענייה בעולם אין אף אדם עני, כך גם כאן. קהילתיות עוטפת ומגנת .

סמטאות –

בהמשך הרחוב, מצד ימין, נזהה סמטה צרה מאוד ותלולה מאוד, זוהי סמטת המשיח, עשרות שנים ישבה כאן ברחוב, לפתח הסמטה סבתא יוכבד, יום יום, עם שולחן מתקפל וכיסאות. ממתינה למשיח שבדרכו מהר מירון לירושלים יעצור כאן להשיב את נפשו עם כוס תה מתוק מתוק ועם עוגיות יאנסון מעוררות. הצומת הבאה היא כיכר המגנים, כאן הייתה מפקדת ההגנה של העיר. נפנה ימינה במעבר בין הבתים ונחזור אחורה מאות שנים. במורד המדרגות נבקר בבית כנסת האר"י הקדוש. הארי שייסד את הקבלה המעשית הלוריאנית.

נמשיך את טיולנו לאורך הסמטאות, בית כנסת אבוהב, בית כנסת אלשיך, חדרו של המגיד הלו הוא רבי יוסף קארו, מי שעיצב את היהדות כפי שהיא בימינו, נעבור דרך חנויות יודאיקה, טליתות, בית אריגה עם נול עתיק ונגיע לרובע האומנים. כאן אתם מוזמנים לעבור בין הגלריות, לשוחח עם האומנים עצמם, לשמוע מהם על היצירה ועל החיים, על מקורות ההשראה חלומותיהם, מסביב נוף הגליל העליון והר מירון הנישא לגבהים.

שירותים: מול בית העירייה או מתחת לבית כנסת האר"י הקדוש

משך הטיול המומלץ: 3 שעות.

 

שתפו

כתבה מעניינת:

יריד איכרים זמן גליל מערבי פרומו 2019

ביום שישי: שוק איכרים ביקב כישור

מערכת פורטל זהר.נט שוק האיכרים ויריד התוצרת הגלילית השנתי של עמותת זמן גליל מערבי יתקיים …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

SHOP NOW
close-link
//set menu items with childrens to be clickable