איי חום עירוניים בכרמיאל ויישובי בקעת בית הכרם. צילום מאתר המשרד להגנת הסביבה
צילום מסך מאתר המשרד להגנת הסביבה

כרמיאלים, תתכוננו: חשש לעומסי חום חריגים וקיצוניים בתקופות הקיץ

שתפו

מדאיג? מפת סיכוני אקלים חדשה של המשרד להגנת הסביבה חושפת: הפרשי טמפרטורות חריגים בכרמיאל וביישובי בקעת בית הכרם ביחס לסביבה

מערכת פורטל זהר.נט

הפרשי הטמרפטורה בכרמיאל וביישובי בקעת בית הכרם ביחס לסביבה, חריגים במיוחד, מה שעשוי להתאפיין בגלי חום קיצוניים ועומסי חום כבדים במיוחד בתקופות הקיץ, כך עולה ממפת הסיכונים הסביבתיים החדשה שמפרסם המשרד להגנת הסביבה. מעניין שיש רק עוד שני אזורים בארץ שבהם קיים הפרש משמעותי בטמרפטורות – ים המלח והכינרת, שנחשבים לאזורים חמים במיוחד.

בשנים האחרונות אנו חווים מגמת עלייה בשכיחות ובחומרה של אירועי מזג אוויר קיצוניים כמו הצפות, שריפות וטמפרטורות קיצוניות בארץ ובעולם.

במסגרת ההיערכות לשינוי האקלים, המשרד להגנת הסביבה עסק בשנה האחרונה בפיתוח כלי גיאוגרפי חדש – מפות סיכוני האקלים הלאומי, ובימים הוא מפרסם גרסה ראשונית וימשיך לשפר ולעדכן אותו באופן שוטף. המשרד מאפשר לכלל הציבור להיכנס לאתר ולצפות בנתונים, הכוללים בשלב זה מיפוי חלקי של אירועי קיצון אקלימיים, בזמן הנוכחי וברמת רזולוציה מרחבית גבוהה.

מפות הסיכונים פותחו בהובלת המדענית הראשית של המשרד להגנת הסביבה, פרופ' נגה קרונפלד שור וגורמי המקצוע של המשרד, בהובלת ועדת היגוי רחבה בין משרדית, והוא מאפשר בחינה של סיכוני אקלים שונים במרחב.

מה הופך את כרמיאל לאי חום עירוני?

חומרים רבים מעשה ידי אדם המשמשים בסביבות עירוניות, כגון מדרכות או בניינים, נוטים לספוג ולאגור יותר חום בהשוואה לעצים, לצמחייה, לגופי מים ולמשטחים טבעיים אחרים. לדוגמה, כמות החום שנאגרת בבטון גדולה בערך פי 2,000 מכמות החום שאוגר אוויר.

כשטמפרטורת הסביבה יורדת (בדרך כלל אחרי שקיעת השמש), החום האגור נפלט לסביבה ומחמם אותה. לכן, באזורים שבהם צפיפות החומרים האלו גדולה וכמות הצמחייה ירוקה או גופי מים נמוכה, מתפתחת תופעה של איי חום עירוניים – אזורים שבהם הטמפרטורה גבוהה מאשר סביבתם. גורמים נוספים המשפיעים על התפתחות איי חום עירוניים כוללים את מבנה היישוב (למשל רמת ההצללה ממבנים ונשיבת הרוח), חום הנוצר מפעילות אדם (למשל נסיעת כלי רכב, שימוש במזגנים או תעשייה, הפולטים חום), מזג האוויר, והגיאוגרפיה.

במקרה של גל חום שנמשך מספר ימים, אזורים אלו עלולים להתקרר פחות במהלך הלילה ולכן להתחיל את היום הבא בטמפרטורה גבוהה יותר, כך שההפרש ביניהם לבין סביבתם יגדל ככל שגל החום ימשך. לכן, באתר הראשוני נבחרה לדוגמה את טמפרטורת הסביבה בשעה 9 בערב בחודש אוגוסט כמדד לאזורים בהם צפויים איי חום עירוניים. מוצגות מפה שהוכנה על ידי חברת Tomorrow.io ומפה שהוכנה על ידי השירות המטאורולוגי במשרד התחבורה.

כרמיאל ויישובי בקעת בית הכרם מאופיינים בשכבת איי חום עירוניים, דבר המלמד על כך שצפויים פרקי זמן ארוכים יותר של גלי חום קיצוני באזור זה, יותר מאשר בכל אזור אחר בארץ, חוץ מים המלח והכינרת שנחשבים לאזורים שבהם הטמפרטורות גבוהות במיוחד בקיץ.

כתבה מעניינת:

רובה סער אמריקאי צילום ויקיפדיה

זה המפעל הכרמיאלי שימכור למשרד הביטחון עשרות אלפי כלי נשק

שתפומשרד הביטחון מתכוון לצאת בקרוב במכרז ענק לרכישת עשרות אלפי רובים מסוג AR15, שחברת אמתן …


תגובה אחת

  1. בכתבה על קיץ חם במיוחד באיזור כרמיאל יש אי דיוק. כל איזור עירוני צפוף בישראל נהפך לאי חום בקיץ. לא רק בקעת בית כרם מתחממת, כל ישראל מתחממת. דווקא בעיר עצמה יש המון עצים לעומת ערים אחרות. נעים לטייל בשכונות תחת צל עצי רחוב.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *