כרמיאל: פחות קוראים פעילים מדיר אל אסד ועראבה

שתפו

סקר של משרד התרבות והספורט מגלה: בשנת 2013, פחות מ-9000 תושבים שהם 19.13% מכלל האוכלוסיה עשתה שימוש בשרותי הספריה העירונית והוגדרה כאוכלוסיה קוראת פעילה. איפה קוראים יותר מאשר בכרמיאל והיכן קוראים פחות?

אחוז הקוראים בכרמיאל נמוך משמעותית משיעורם הממוצע בארץ, כך עולה מסקר שערך משרד התרבות והספורט ביותר מ-180 רשויות מקומיות ומועצות אזוריות, במסגרת "חודש הקריאה והספרות".

על-פי הנתונים בסקר, מספר הקוראים בכרמיאל שעשו שימוש בשירותי הספרייה העירונית עמד בשנת 2013 על 8583 שהם 19.3% מכלל האוכלוסיה. יצויין כי הסקר חושב לפי שיעור אוכלוסיה של 44,868 נפש בלבד, בעוד שבעיריית כרמיאל טוענים כבר מזמן כי מספר התושבים חצה את קו 52,000, כך שאם יחושב מספר הקוראים לפי מספרם המעודכן, שיעור הקוראים יירד אף יותר. בסך הכל בוצעו אשתקד בספריה העירונית  68,727 השאלות.

הנתונים בכרמיאל מתפרסמים דווקא על רקע סטטיסטיקה אופטימית שמפרסם משרד התרבות והספורט, לפיה, בשנה האחרונה חלה עלייה ניכרת במספר המבקרים בספריות הציבוריות דווקא בתחום השימוש באינטרנט ובחדרי העיון. מפילוח דפוסי ההשאלות מהספריות הציבוריות עולה כי שיאני הקריאה הם תושבי קריית ארבע, עם שיעור שיא של 72% מתושבי הישוב, במקום השני, הישוב אפרת עם 69% מהתושבים והעיר חולון ששיעור הקוראים בישוב עמד על 68%.

 עוד עולה מנתוני הסקר כי דווקא בישובים הקטנים ובפריפרייה שיעור הקוראים גדול בהרבה משיעור הקוראים בערים הגדולות והמרכזיות.

אם להשוות את כרמיאל לישובים ומועצות אזוריות באזור, נגלה כי חלק גדול מהן מקדימות את כרמיאל. בכפר ורדים שיעור הקוראים מכלל האוכלוסיה עומד על 66.3%, במרום הגליל 41.89%, בעכו 29.41%, בשלומי 68.25%, בעראבה 32.92%, ואפילו בדיר אל אסד אחוז הקוראים עומד על 26.77% מכלל האוכלוסיה.

בין היישובים באזור שכרמיאל מקדימה, אפשר למנות את מעלות תרשיחא (13.14%),  מועצה אזורית משגב (16.75%), ראמה (%8.70), צפת (13.05%) וסחנין (17.13%).

משרד התרבות והספורט יוזם ומוביל זאת השנה החמישית ברציפות את "חודש הקריאה והספרות". מטרתו של הפרוייקט לקדם את הקריאה ולקרב את קהילת הספרים, הסופרים הספר והספריות אל הציבור הרחב. במסגרת חודש הקריאה והספרות שהחל בתאריך ה– 22 במאי וינעל ב–21 ביוני יתקיימו בכל רחבי הארץ כ-45 אירועי תיקון ליל שבועות בספריות הציבוריות, 29 אירועי מחווה לסופר בעירו, 49 אירועי קפה ספרותי/קוראים בקפה, 40 טיולים בעקבות ספרים וסופרים, 100 ירידים לילדים והצגות בספריות הציבוריות, אירועי מחזירים סופרים למחזור החיים, אירועי "זמן נשים" בסינמטקים ובמוזיאונים, עשרות אירועים בספריות הציבוריות למבוגרים ולילדים, ועוד…

שרת התרבות, לימור לבנת אמרה בעקבות פרסום הסקר הארצי, כי "נתוני הסקר מצביעים על מעמדן המתחזק של הספריות הציבוריות ותפקידן המהותי בחיי הקהילה היומיומית. גם בעידן האינטרנט ותוכניות הריאליטי, אנו מקבלים הוכחה נוספת, כי הקהל הרחב עדיין צמא לספר ובעל תשוקה לרוח ולתרבות. חדוות הקריאה עדיין קיימת בקרב חלק ניכר מהציבור, והיא חלק בלתי נפרד משגרת יומם של רבים".

כתבה מעניינת:

שתיין צילום אילוסטרציה: Pixabay

קמצן, מתלהב או חבר אמת: איזה סוג של שתיין אתה?

שתפוכמו חבר אמת, אלכוהול תמיד נמצא שם: כשעצוב, כששמח, במסיבה הכי שווה ובאירוע המרגש ביותר. …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *