בית / חדשות / כלכלה ופיננסים / מחירי הדירות בכרמיאל בצניחה
מחירי הדירות בכרמיאל בצניחה. צילום ארכיון: עידון שוחט

מחירי הדירות בכרמיאל בצניחה

שתפו

מנתוני משרד השיכון עולה כי ברבעון הראשון של השנה מחירי הדירות ירדו בממוצע ב-6.5%

לראשונה מזה כשלוש שנים של עליות חדות ובלתי פוסקות במחירי הדירות בעיר כרמיאל, נרשמת ירידה ברורה ומשמעותית.

מנתוני משרד השיכון, מחיר הדירה הממוצע בכרמיאל עמד ברבעון הראשון של שנת 2014 על 924,754 ש”ח, לעומת 996,158 שקלים ברבעון האחרון של שנת 2013. מדובר בירידה חדה של כ-6.5% בממוצע. עם זאת, מחירה של דירה בכרמיאל ברבעון הראשון של השנה, עדיין יקר יותר ממחיר הדירה ברבעון המקביל אשתקד (ינואר-מרץ 2013), אז עמד מחיר הדירה הממוצע בעיר על 888,884 ש”ח.
כאמור, המחירים מספקים סדרי גודל בלבד לרמות המחירים ולמגמות לפי יישובים והם משקפים ממוצע רבעוני של נתוני העסקות ואינם מהווים מדד.
הירידה במחירים בכרמיאל עומדת בניגוד למתרחש בישובים אחרים בארץ, שם נמשכת מגמת העלייה, מה שמבצע על כך שאולי סוף סוף המשקיעים, שהיו חלק מרכזי משוק הנדל”ן המקומי, מבינים כי המחירים כאן נסקו בשנים האחרונות למעלה, ללא כל הצדקה. כך למשל, ברבעון האחרון נרשמה בנהריה עלייה של 7.8%, בנצרת עילית עלייה חדה של 30.5% (!) ברבעון אחד, ובעכו עלייה של 5.1%. גם בקריית מוצקין וקריית חיים נרשמו עליות במחירי הנדל”ן ואפילו במעלות תרשיחא קפצו המחירים ב-16.4% בתוך רבעון אחד. גם בחצור נרשמה קפיצה חדה של 13%.
האם מדובר בתיקון מתבקש וזמני כלפי מטה של רמת המחירים המוגזמת בכרמיאל, או שמא בתחילתה של מגמה אמיתית? קשה להעריך, גם בשנה שעברה היו תנודות מעלה ומטה של מחירים ונראה כי השוק לא יציב במיוחד.
יש לציין כי המידע הסטטיסטי שבידי משרד השיכון בודק את מחיריהן של הדירות החדשות ויד שניה כאחת. המחיר הממוצע מתייחס לכל העסקות שנקלטו ביישובים. הממוצע מושפע ממספר העסקות בכל יישוב והתפלגות העסקות לפי אזור, גודל וסוג דירה (יד ראשונה או יד שנייה). יש לשים לב שמחירי העסקות מושפעים מגודל הנכס, ממיקומו, משטחו, ומהצמדות וכד’.

 

כתבה מעניינת:

בית דירה נדלן מפתח צילום אילוסטרציה Pixabay

מוכרים או קונים דירה? שלא תגידו כי לא ידעתם! "רק עורך דין מומחה בעל ניסיון בתחום המקרקעין יגן על הנכס שלכם"!

שתפועורך דין ונוטריון קורן נוימרק ממשרד עורכי דין נוימרק, בכר, דריקר מן, קונינסקי, מסביר למה בעולם …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.