Array
(
  [_edit_lock] => Array
    (
      [0] => 1577798434:5
    )

  [_edit_last] => Array
    (
      [0] => 5
    )

  [_thumbnail_id] => Array
    (
      [0] => 35763
    )

  [_wp_page_template] => Array
    (
      [0] => default
    )

  [_elementor_controls_usage] => Array
    (
      [0] => a:0:{}
    )

  [_advads_ad_settings] => Array
    (
      [0] => a:2:{s:11:"disable_ads";i:0;s:19:"disable_the_content";i:0;}
    )

  [tie_sidebar_pos] => Array
    (
      [0] => default
    )

  [tie_post_slider] => Array
    (
      [0] => 184
    )

  [_the_champ_meta] => Array
    (
      [0] => a:5:{s:7:"sharing";i:0;s:16:"vertical_sharing";i:0;s:7:"counter";i:0;s:16:"vertical_counter";i:0;s:11:"fb_comments";i:0;}
    )

  [_yoast_wpseo_opengraph-title] => Array
    (
      [0] => פורטל זהר.נט - זהר הצפון | צוק איתנה | סיפורה של עמית צוק שנולדה כגבר | היכנסו לכתבה
    )

  [_yoast_wpseo_opengraph-description] => Array
    (
      [0] => עמית צוק החייל הקרבי והאב לארבעה, הפך לאישה ואחרי גירושין כואבים הכירה בת זוג חדשה איתה היא חיה ביחד עם הילדים. בשבוע הקרוב היא תגיע לבית ההסתדרות בכרמיאל עם המופע שמגולל את סיפור חיה, ״ברוך שעשני אישה״
    )

  [_yoast_wpseo_focuskw] => Array
    (
      [0] => עמית צוק
    )

  [_yoast_wpseo_title] => Array
    (
      [0] => %%title%% %%page%% %%sep%% %%sitename%% צוק איתנה | עמית צוק | טרנסקסואלית
    )

  [_yoast_wpseo_metadesc] => Array
    (
      [0] => עמית צוק החייל הקרבי והאב לארבעה, הפך לאישה ואחרי גירושין כואבים הכירה בת זוג חדשה איתה היא חיה ביחד עם הילדים. המופע שמגולל את סיפור חיה, ״ברוך שעשני אישה״
    )

  [_yoast_wpseo_linkdex] => Array
    (
      [0] => 67
    )

  [_yoast_wpseo_content_score] => Array
    (
      [0] => 30
    )

  [_yoast_wpseo_primary_category] => Array
    (
      [0] => 2120
    )

  [tie_views] => Array
    (
      [0] => 798
    )

)
עמית צוק צילום גל חרמוני
עמית צוק. צילום גל חרמוני

צוק איתנה

שתפו

עמית צוק החייל הקרבי והאב לארבעה, הפך לאישה ואחרי גירושין כואבים הכירה בת זוג חדשה איתה היא חיה ביחד עם הילדים. היום היא מופיעה ברחבי הארץ עם סיפור חייה, במופע ״ברוך שעשני אישה״

מאת גיל דובריש

עמית צוק נולדה לפני 45 שנה בעכו, כבן זכר. אחותו הצעירה יצאה מהארון בגיל 15 והכריזה שהיא לסבית ועמית נותר במשך שנים בעיני ההורים הילד המוצלח של המשפחה, דוגמא למופת: קרייריסט בתחום ההיי-טק, נשוי לגלית ואב לארבעה ילדים. עד שיום אחד, גם הוא לא יכול היה יותר להסתיר את האמת. היום, אחרי ניתוחים לשינוי מין, חיה עמית את חייה כאישה ומתגוררת עם בת זוגה, שהיתה מאורסת בעבר לגבר ועם שלושה מהילדים.

תקלה מופלאה

״אני חיה את הזהות המגדרית שלי מגיל 4״ מספרת עמית. ״אבל לפני 40 שנה אף אחד לא הבין את זה. בילדותי לא הבנתי למה אני אוהבת ללבוש בגדים של בנות ולשחק עם בנות, לא הבנתי מה באמת קורה לי. בגיל 11 כשהתחלתי ללבש את הבגדים של אמא חשבתי שאני הומו נשי. ואז קרתה לי תקלה מופלאה, בגיל 15 הכרתי את גלית, התאהבתי בה ונמשכתי אליה מינית״.

עמית צוק ציר זמן
עמית צוק, השינוי – מ-2013 ועד השלימה את סדרת הניתוחים. צילומים פרטיים

לקראת הצבא ניסה עמית ״להילחם״ בשאלות הזהות המגדרית שהציפו אותו. הוא שירת כלוחם קרבי כדי להכריע אחת ולתמיד שהוא בן וישאר בן. פציעה קשה באימונים סיימה את השירות מוקדם מהצפוי, עמית נאלץ לבלות שנים ארוכות בשיקום ולעבור ניתוחים רבים.

בגיל 22 נישא לבת זוגו בשבע השנים הקודמות, גלית. ״באותה תקופה אמרתי לעצמי, שזו הקללה שלי, אצטרך לחיות איתה כול חיי בזכות אהבתי לגלית״, אומרת עמית.

מכאן והלאה, חלפו 18 שנות נישואין, קריירה בהיי-טק וארבעה ילדים. ״כלפי חוץ הכול היה מושלם, אבל בכול שניה שהיה לי אוויר, ברחתי אל האני הפנימי שלי, לקחתי בגדים של גלית מהארון ולבשתי אותם, מבלי שהיא תדע״.

נכנסתי למיטה עם הטייץ

בינואר 2015, התגלה הסוד. ״לא יכולתי יותר, קינאתי בכול אישה שעברה ברחוב, רק בגלל שהיא חיה את חייה כאישה. הייתי בגיל 40, אחרי 18 שנות נישואין עם גלית ועוד 7 שנות זוגיות, אחרי רבע מאה ביחד, ניגשתי אליה ושאלתי אם אפשר לקחת את הטייצים הטרמיים שקנינו לה כי קר לי בחורף. היא הסכימה להשאיל אותם, נכנסתי למיטה עם הטייץ וזהו. זו הייתה נקודת האל-חזור״ מספרת עמית. ״בימים הבאים ביקשתי מגלית עוד ועוד דברים, כמו העגילים שלה וכמו להתאפר. בשלב מסויים הבקשות הפכו להיות ביזאריות עבור גבר וגלית שאלה אותי, ׳מה קורה איתך, אתה רוצה להיות דנה אינטרנשיונל?׳ עניתי לה, ׳כן׳. ואז שפכתי את הלב. שלושה ימים ולילות קשקשנו ודיברנו. הרגשתי שבאותה מידה יכולתי לספר לגלית שאני רוצח סדרתי… היא אמרה שלא משנה מה אעשה, היא אוהבת אותי ולא תעזוב אותי אף פעם״.

גלית אכן תמכה בעמית לאורך כול התהליך שעברה, כולל בדרת ניתוחים לשינוי מין שהייתה כואבת במיוחד וקצרה מאוד. בדרך כלל נדרשות כמה שנים לביצוע כול הניתוחים, אבל בגלל המשפחה והילדים החליטה עמית לקצר את התהליך והשלימה את הניתוחים בתוך זמן שיא של שנה וחצי.

בזמן התהליך של עמית, עברה בת הזוג גלית תהליך משלה, היא שקעה בתוך התיעוד של המסע המשותף, כתבה שני ספרים ואף יזמה הפקת סרט תיעודי מטעם יס דוקו והבמאי אופיר טריינין. הסרט שיצא בשנת 2017, השתתף בפסטיבל דוקאביב וזכה בפרס הסרט הטוב ביותר. ביוני 2018 שודר הסרט בערוץ יס דוקו. בהמשך הוקרן הסרט בפסטיבלים בינלאומיים וזכה להצלחה רבה, הוא אף היה מועמד לפרס האוסקר לפרס האמי.

עמית צוק החתונה גבר
עמית צוק, כגבר, ביום חתונתו הראשונה. צילום: פרטי

המשבר הגדול והפאם פטאל

עמית וגלית אף פתחו עמותה בשם גאווה ישראלית והופיעו באירועים שונים עם מערכון בשם ״צוחקות כול הדרך לתאילנד״, הן הוזמנו לפתוח את אירועי הגאווה הישראלית בתל אביב. לדברי עמית, ״גלית עסקה כול הזמן בחיפוש אחרי רמות אדרנלין גבוהות, בהתרוצצות אחרי האקשן״.אחרי הניתוח האחרון שהשלים את התהליך של עמית, השניים נישאו מחדש בטקס חידוש נדרים. הכול היה נראה נפלא… רק נראה. כמה שבועות אחרי הטקס, מספרת עמית, ״הכול התחיל להתפרק לנו בין הידיים. הפרידה הייתה חד צדדית, אני רציתי להישאר…״

אחרי הפרידה, עברה עמית את התקופה הקשה בחייה. במשך כמה חודשים, התמודדה עם משבר נוראי. ״25 שנים ביחד התפרקו לי, המשפחה, הילדים, הכול. וזה קרה אחרי שהיינו בפסגה, בכותרות, אחרי שהכול היה שמח ומוצלח. התחלתי לשאול את עצמי מה אני רוצה בחיים, למי אני נמשכת, לגברים או נשים?״ מספרת עמית. ״ואז אלוהים שלח אלי את שירלי, שהיא סופר אישה, הפאם פטאל האולטימטיבית, יפהפיה אמיתית, שהייתה מאורסת בעבר לגבר. נפגשנו באתר הכרויות לנשים, הייתה תקופה שהיא עזבה את בן הזוג ובדקה את עצמה. נפגשנו, הפגישה הראשונה הייתה אש וזיקוקים, יומיים אחרי כן נפגשנו שוב והבנתי שאני לא מוותרת עליה״.

עמית ושירלי חיות ביחד כבר שלוש שנים. לפני יותר משנתיים הן ערכו מסיבת אירוסין כאן בארץ ונישאו בקופנהגן, דנמרק. הן מתכננות להביא ילד משותף. הילדים הגדולים של עמית חיים איתן בבית: יובל הבת הבכורה (22), שכרגע נמצאת בטיול ארוך בארה״ב, ירדן בן ה-19 חייל בצבא ואגם בת ה-15.5. הילדה הקטנה בת ה-11 נמצאת במשמורת משותפת.

״הילדים שלנו תמיד חונכו להגשים את החלומות שלהם ולחפש את הדרך לאושר״ אומרת עמית. ״אני חושבת שהחינוך עבד לטובתנו, הילדים תמכו כול הזמן, הם היו שם עבורי. יש קטע בהופעה שאני מציגה כדי להראות כמה הם תומכים באושר ובהגשמה העצמית שלי. זו גם הסיבה שהם בחרו לחיות איתי. הם מנהיגים באופי שלהם, לא סבלו מבעיות חברתיות בגלל הסיפור המשפחתי. חוץ מזה ציידנו אותם במשפט ׳מי שלא טוב לא – יום טוב לו׳. מתחילת התהליך לא הסתרנו כלום מהילדים, המטרה הייתה להביא את הבית ממצב לא נורמלי שיש בו אמא ואבא טרנסג׳נדרית למצב של 2 אימהות – שזה משהו הרבה יותר מקובל חברתית״.

מופיעה בכול הארץ

אם אתם מחפשים הופעה מרגשת, מצחיקה ומעצימה, כזו שלא ישכחו וידברו עליה חודשים אחרי… הגעתם למקום הנכון.

עמית צוק מופיעה בשלוש השנים האחרונות עם הופעה בשם ״ברוך שעשני אישה״ בארץ ובחו"ל, בפני קהלים שונים: חברות, ארגונים, מוסדות ממשלתיים, בנקים, עמותות, חוגי בית ועוד. ההופעה מרתקת – ולא מפתיע בהתחשב בסיפור חייה של עמית, אבל מעבר לסיפור האישי והמורכב היא מתבלת את ההרצאה בהומור ומעבירה מסר ברור על העצמה, התגברות על כל קושי וקבלת האחר.

לפרטים על המופע ״ברוך שעשני אישה״, היכנסו לדף הפייסבוק של עמית.

כתבה מעניינת:

ד"ר בוריס בוגומילסקי

החיים בחברה מגוונת ומורכבת

שתפוד"ר בוריס בוגומילסקי, פסיכיאטר מומחה מכרמיאל, מנתח את הגורמים שמעלים לנו את מפלס החרדה, הלחץ …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *