שיעורי בית ילד עצוב צילום Pixabay 2019שיעורי בית ילד עצוב צילום Pixabay 2019
צילום אילוסטרציה: Pixabay

שיעורי בית – כן או לא?

שתפו

שאלת שיעורי הבית מעסיקה בשנים האחרונות אנשי חינוך רבים וכמובן הורים לילדים ובני נוער. עמותת שניר מציעה לבטל את השיעורים. איך בדיוק? על כך בכתבה הבאה

מערכת זהר הצפון

הילד שלכם שוב מתלונן על כך שהמורה נתנה לו יותר מדי שיעורי בית? המורה טוענת שהשיעורים חשובים להתקדמות בלמידה ואסור לוותר עליהם?

שאלת שיעורי הבית מעסיקה בשנים האחרונות אנשי חינוך רבים והורים לילדים ובני נוער. כן או לא, הרבה או מעט, והאם בכלל יש בהם תועלת… מהי המטרה מאחורי שיעורי הבית, האם נועדו להשלים חומר שלא נלמד בכיתה, או שהמטרה היא תרגול החומר הנלמד? ומה עם שיעורי בית שמעוררים חשיבה עצמאית, מעודדים סקרנות וחקר?

לדברי דנית דברה,  מנכ״לית עמותת שניר, המתמקדת במתן הזדמנות שווה לחינוך בישראל אומרת: ״רבים מאנשי החינוך בישראל נושאים עיניהם למדינות סקנדינביה, שבהן בוטלו שיעורי הבית ויחד עם זאת מציגות הישגים לימודיים גבוהים במיוחד. יחד עם זאת צריך לזכור, שתקציבי החינוך במדינות אלו גבוהים משלנו, מספר הילדים בכל כיתה קטן יותר והלמידה מתנהלת לרוב בקבוצות ולעיתים אף באופן פרטני״.

דנית דברה מנהלת עמותת שניר צלם עומר ארמוני 2019
דנית דברה. צילום: עומר ארמוני

לדבריה, ״אנשי חינוך אלו ויחד עימם מנהלי עמותות העוסקים בחינוך, הורים לילדים בבתי ספר, מחנכים ועוד מאמינים שעיקר הלמידה צריכה להתקיים בבית הספר ויש לפתח שיטות הוראה שמגיעות לכל ילד ומתאימות את אופן הלימוד לדרכי החשיבה הייחודיות לו. שעות אחר הצהריים טוב שיוקדשו לעידוד קריאה, שהרי השפה היא הבסיס לכל המקצועות, וכמובן לפיתוח מיומנויות חברתיות, ליציאה החוצה, לעיסוק בספורט ובפעילות קהילתית״.

עוד היא מוסיפה: ״דיוק ההוראה כך שתהיה מותאמת לילדים ותתקיים בקבוצות קטנות ובאווירה לימודית תומכת ומעודדת, אשר תחזק בקרב הילדים את התבנית של רצוןהשקעההצלחה, שהיא כלי עבודה מצוין לחיים, הינה תכנית חינוכית שעמותות העוסקות בחינוך כבר החלו לעבוד על פיה״.

ועד שיוחלט על ביטול שיעורי הבית במוסדות החינוך – אם בכלל יוחלט כך, כיצד ניתן להפוך את הכנת שיעורי הבית לאטרקטיבית יותר? קיימות מספר דרכים, לדוגמא: עשו שימוש בשיעורי הבית על מנת ללמד את הילדים תכנון זמן, סדר וארגון שהם מתנות לחיים. פתרו תשבצים עם הילדים בסופי שבוע ולמדו אותם בכל פעם מילה אחת חדשה. שלבו הרבה הנאה והומור בזמן הלמידה בבית, והפכו זמן זה לזמן איכות משותף ונעים שמצפים לו. ואל תשכחו לשתף את המורים היכן היה לילדכם אתגר, מה לא הובן ואיך נכון להם ללמוד.

(מודעה)

כתבה מעניינת:

אלון אזולאי וח״כ אופיר כץ צילום יח״צ

חדש: 15 מלגות חדשות לסטודנטים ממשפחות מעוטות בכרמיאל

שתפובשורות נהדרות עבור צעירי כרמיאל: במאמץ משותף של איש העסקים אלון אזולאי וחבר הכנסת אופיר …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.