מורשת משגב בית משפחת פיק על מצוק צילום פרטי copy
בית משפחת פיק על מצוק במורשת. צילום פרטי

״מתנכלים לנו כדי שנעזוב את הבית״

שתפו

בני הזוג פיק, מראשוני היישוב מורשת במשגב, טוענים שהרשויות מנסות להוציאם מהבית. המועצה האזורית משגב טוענת: הם פולשים ללא רשות

מאת גיל דובריש

זוג המתגורר כמעט 40 שנה ביישוב מורשת במועצה האזורית משגב טוען כי הרשויות מתעמרות בו בניסיון לגרום לעזוב את השטח, משום שהבית ״מפריע״ להתפתחות היישוב.

השניים, יעל ואורי פיק, מוותיקי המועצה האזורית משגב, עברו להתגורר במורשת בשנת 1982, ביחד עם גרעין של מספר משפחות נוספות. שכונת האשקוביות (מבני מגורים מבטון) בה הם מתגוררים, התרוקנה עם השנים וכיום נותרו שם רק 3 משפחות. המגרשים נמצאים בשטח השיפוט של היישוב מורשת וגובלים בשכונות החדשות שנבנו שם.

לדברי יעל ואורי, ״אנחנו מרגישים שמנסים לדחוק אותנו החוצה, המועצה האזורית באישור רשות מקרקעי ישראל ועל-פי בקשת היישוב מורשת הגישו תב״ע (תוכניות בניין עיר, ג.ד) להרחבת היישוב מבלי ליידע אותנו״.

בני הזוג טוענים כי הם חשים שהרשויות מפעילות לחץ כדי למרר את חייהם. כך לדבריהם, הוחלט ״לגלח״ מההר עליו שוכן הבית כחמישה מטרים על מנת ליצור כיכר חדשה סמוך אליהם – ובעקבות זאת ביתם נשאר כיום עומד ותלוי על מצוק בגובה רב. כמו כן בוצע שינוי בדרך הגישה בין ביתם לכביש הסמוך וההגעה אליהם עוברת בדרך צרה על המצוק כאשר מהצד פעורה תהום.

״בכול פעם שמגיעים אלינו ברכב, זה מפחיד, הנסיעה לא בטוחה, הכביש צר מאוד ואין שום הפרדה בינו לתהום״ הם אומרים. בנוסף, טוענים בני הזוג, ״במסגרת עבודות הפיתוח של הכיכר – שגודלה עצום ומוגזם בעינינו, נעקרו עצי זית רבים מהמטע השייך לנו, עצים שנטענו וטיפחנו כשרק הגענו ליישוב״.

השניים אומרים כי פנו למועצה האזורית משגב ולרשות מקרקעי ישראל כדי לשנות את תוכניות העבודה, אך ללא הועיל. ״לא סופרים אותנו״ הם אומרים. ״מעולם לא הוצעה לנו תמורה כספית כלשהי אם נעזוב, כול מה שקורה מסביב לבית מרגיש כמו נסיון להתנכל ולהתנקם בנו״ הם מדגישים.

מהמועצה אזורית משגב נמסר: ״ככל הידוע, מדובר על פולשים המתגוררים במקום ללא רשות. בשנת 2019 הגישו אורי ויעל פיק תביעה לבית המשפט המחוזי בחיפה ובה ביקשו להכיר בזכותם להתגורר במקום. לאחר בירור התמונה העובדתית בבית המשפט, ביקשו התובעים למחוק את התביעה ואף חויבו בהוצאות. כל האזור המכונה ׳מורשת הישנה׳ עבר לפני כמה שנים רה-תכנון במסגרת תכנית בניין עיר ביוזמת רשות מקרקעי ישראל ומיועד להרחבת היישוב מורשת״.

כתבה מעניינת:

עצרת תמיכה של הקהילה היהודית בוורשה פולין. צילום: "שותפות ביחד"

בצל האנטישמיות הגואה בעולם: עצרת תמיכה של הקהילות השותפות לכרמיאל ומשגב

שתפוהקהילות היהודיות בפיטסבורג ובוורשה השותפות עם כרמיאל ומשגב בתוכנית שותפות ביחד של הסוכנות היהודית הפיקו …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.