הפגנת מחאה נגד האלימות כלפי נשים בכרמיאל
צילום אופיר זגורי

מדוע יצאנו להפגין

שתפו

עו"ד אליסה דריקר מן ועו"ד סוזי קונינסקי מסבירות מדוע הן היו שם אתמול, בקניון לב כרמיאל, ביחד עם עשרות מפגינים נוספים שיצאו למחות נגד האלימות כלפי נשים 

האירוע המצמרר במצפה רמון מערב חג ראש השנה אשר נגע בכולנו, הוציא אותנו לרחוב להפגין! להפגין נגד הרוע! להפגין נגד האטימות, נגד האבסורד, נגד הזילות ובעיקר נגד ההפקרה של הממשלה! עד מתי??? למעלה מ-150 גברים ונשים הגיעו לתמוך בבת העיר ומשפחתה ולצעוק את זעקתם הספציפית וזעקת הנשים באופן כללי. גם אנחנו לקחנו חלק בביחד! למרות הקורונה, למרות הריחוק ולמרות המסכות… היינו ביחד בזעקה אחת משותפת!

חשוב לציין כי, על אף המודעות הציבורית הגוברת לנושא בשנים האחרונות, אלימות כלפי נשים היא תופעה חברתית קשה וחוצת מגדרים, מעמדות ומוצא אתני, ולא קשורה בהכרח למצב סוציואקונומי או לרמת ההשכלה של המעורבים.

ישראל נחשבת למדינה נאורה מבחינת היחס שלה לנשים –  בישראל כיהנה יושבת ראש אופוזיציה, מכהנות שרות בממשלה, נשיאת בית המשפט העליון… אך עדיין יש בישראל נשים מוכות רבות.

  • כל שנה יותר מ- 10,000 נשים מתלוננות על אלימות במשפחה.
  • כל שנה יש כ- 20,000 עבירות בין בני זוג.
  • כל יום מוגשות למשטרה כ- 55 תלונות על אלימות במשפחה.
  • אלימות במשפחה נגד נשים היא הגורם העיקרי לתמותה ולנכות של נשים בגילאים 16-44.

1 לכל 3 נשים עוברת או עברה אלימות במשפחה.

מעבר לכך, יש לציין כי תקופות החגים מועדות לפורענות כשמדובר באלימות במשפחה… וכיום, תוסיפו לזה את נתון הקורונה ואת הדחיסות האפלה של הסגר ותקבלו את העובדה כי אחוז האלימות נגד נשים עלה בתקופה זו בכ -16%.

מה שמביא אותנו להדגיש עכשיו יותר מתמיד, מדוע כעת יש חשיבות עליונה לנו, האזרחים, כשומרי הסף בזיהוי ובמניעת מצבים מסכני חיים.

חובה עלינו לפקוח עיניים ואוזניים ולדווח על כל התנהלות שנראית מחשידה, לא רק כאשר מתחילות זעקות השבר, אלא הרבה לפני אם זה אפשרי.  התערבות היא ערבות הדדית ודוגמא חיה לכך הינו האירוע המצער והמצרר אשר אירע בערב חג במצפה רמון לבת ערנו, למזלה השכנים התערבו רגע לפני שהפכה לאחת מהסטטיסטיקה הנוראית!

חובה משמעותית נוספת עליה נבקש להאיר זה בפני נשים שחולקות את חייהן עם גבר קנאי החוצה את גבול הטעם הטוב, גבר המונע מהן להתרועע עם השכנים, כפי שדווח במקרה הזה, מרחיק מהמשפחה לאט, לאט וכד'. למדו את נורות האזהרה המעידות על התנהלות אובססיבית מצד בן הזוג וכאשר ברצונכן להיפרד ממנו, זכרו שמדובר במלחמה! למלחמה לא יוצאים לבד! קחו אתכן צבא של אנשי מקצוע שיסייע לכן להציל את חייכן.

ועד אשר תושג המטרה… דעו כי ניתן לבקש צו הגנה במסגרת החוק למניעת אלימות במשפחה. צו ההגנה, אם יינתן, יאסור על התוקף להתקרב לקורבן ולמקום מגוריו. צו ההגנה יינתן אם ביהמ"ש יחשוב שיש יסוד סביר שהתוקף מהווה סכנה גופנית לנפגע. כמו כן, סעיף 7(ג)(5) לחוק עבודת נשים, מאפשר לעובדת להיעדר ממקום עבודתה כאשר היא שוהה במקלט לנשים מוכות וההיעדרות תיחשב כחופשה ללא תשלום. דרך אגב, יש בארץ  כ-15 מקלטים לנשים מוכות.

צילום רביד פרי

סוגי אלימות במשפחה

אלימות במשפחה בישראל, כמו גם בעולם, מורכבת מארבעה סוגים:

  1. אלימות פיזית, כמו מכות. זאת נחשבת לאלימות החמורה ביותר, אך לעיתים אלימות נפשית עולה עלייה מבחינת הנזקים.
  2. אלימות נפשית ומילולית, כמו השפלות וקריאה בכינויי גנאי.
  3. אלימות כלכלית, כמו דרישה קיצונית לחסוך או השתלטות על נכס.
  4. התעללות מינית, כגון כפייה או ניסיון לכפייה לקיום מגע מיני.

מהם הסימנים?

אלימות מילולית, ביקורת הרסנית- ניבולי פה, הקנטה, האשמה, צעקות, קללות, הערות או תנועות משפילות.

הפעלת לחץ- הפעלת לחץ עליך כדי שתקבלי החלטות תוך כדי "הרגשת אשמה" בדרך של הטרדה, איום במניעת מתן כסף, מניפולציה של הילדים.

ניצול לרעה של סמכות- לטעון שהוא תמיד צודק (מתעקש שכל הצהרותיו הן "האמת"), קובע מה עליך לעשות, מקבל את כל ההחלטות החשובות, משתמש ב"היגיון"

חוסר כבוד- מפריע לך לדבר, משנה את נושא השיחה, לא מקשיב ולא עונה, משבש את דבריך, משפיל אותך בפני אנשים אחרים, מדבר סרה בחבריך ובמשפחתך.

הפרת אמון- משקר, מסתיר מידע, קנאי באופן מוגזם.

הפרת הבטחות- לא מקיים הבטחות, לא לוקח חלק משמעותי באחריות, מסרב לקחת חלק בטיפול בילדים או בעבודות הבית.

חסך רגשי- לא מפגין רגשות, לא מעניק תמיכה, תשומת לב או מחמאה, לא מכבד רגשות, זכויות או דעות.

מגזים, מכחיש, מאשים- מפחית בחשיבות התנהגותו ולא מתייחס לכך ברצינות, טוען שהאלימות לא התרחשה, מטיל עליך את האחריות על ההתנהגות האלימה בטענה שאת הגורם לאלימות.

שליטה כלכלית- מתערב בעבודתך או לא מאפשר לך לעבוד, מסרב לתת לך כסף או לוקח את כספיך, לוקח את מפתחות רכבך או מונע ממך מלהשתמש במכונית, מאיים לדווח עליך לשירותי הרווחה או משרד אחר.

התנהגות הרסנית כלפי עצמו- שימוש יתר בסמים או אלכוהול, איום בהתאבדות או בצורה אחרת של פגיעה, אומר או עושה דברים בעלי השלכות שליליות (כגון: לכעוס על המעביד).

בידוד- מונע ממך או מערים עליך קשיים להתראות עם חברים או בני משפחה, בקרה על שיחות הטלפון, קובע היכן מותר או אסור לך להימצא.

הטרדה- עורך ביקורים לא מתואמים או שיחות טלפון, עוקב אחריך, עורך בדיקה היכן את נמצאת, משפיל אותך בפומבי, מסרב לעזוב כשאת דורשת זאת ממנו.

הרתעה, הפחדה- עושה תנועות כעוסות או מאיימות, משתמש במבנה הגוף הפיסי כדי להרתיע, עומד בפתח החדר כאשר רבים, צועק עליך בחוץ, נוהג בפראות.

אלימות מינית- התייחסות משפילה כלפי מין או העדפה מינית שלך, שימוש בכוח, איום או לחצים כדי לקבל יחסי מין או לבצע אקט מיני.

מהו המצב החוקי?

  • אלימות בכלל אסורה בישראל. כל תקיפה של אדם נחשבת לעבירה לפי חוק העונשין. כאשר מדובר בתקיפה של בן משפחה, העונש הוא כפול.
  • לצערנו, הדרך לכיוון הנכון הינו ארוך המצריך תקציב לא מבוטל וזאת מעבר לאנשים הנכונים שיקדמו לשם בכל היבט אפשרי. ואם כל ההקצאות, התקציבים והבטחות הממשלה בשנים האחרונות, הכל נותר באוויר וזאת בעיקר בשל הכאוס הפוליטי בו המדינה שרויה עוד מאז הבחירות הראשונות!

נשים יקרות, בני משפחה, חברים ושכנים…ביום שעולה בכם חשד, תבדקו לעומק! חפשו את הסימנים, בדקו עם האישה והציעו לו "גלגל הצלה"…אולי אפילו תאיירו את עיניה! ניתן לפנות לבן משפחה, לרווחה, לחברה של האישה ואם אקוטי אפילו ישירות למשטרה.

במשרד נוימרק, בכר, דריקר מן, קונינסקי ניתן לקבל שירות בדמוי ליווי וסיוע לקורבנות עבירה ומשפחותיהם הניתן על ידי יו"ר ועדת סיוע לקורבנות עבירה בלשכת עו"ד מחוז חיפה – עו"ד דריקר מן אליסה ועו"ד ומגשרת עו"ד קונינסקי סוזי – פנו עוד היום לייעוץ והכוונה 04-6760078

כתבה מעניינת:

אני יכולה יותר

שתפולשרוד את החשיכה | בלוג ממעמקי לבה של רבקה איריס רובינשטיין (32) אם חד הורית …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.