בית / קהילה / דעות / השנה בוחרים להתחבר
דר לייטמן צילום טים נוקס
צילום: טים נוקס

השנה בוחרים להתחבר

שתפו

לפני 5,780 שנה אדם אחד הצליח ליצור קשר עם הסובבים אותו. בראש השנה הזה אנחנו חוגגים את יום ההולדת לפעם הראשונה שבה נוצר קשר כזה באנושות. ד"ר מיכאל לייטמן בטור מיוחד לראש השנה, בו הוא מסביר איך בכוחנו לעשות את השנה הבאה ליותר מוצלחת

מאת הרב ד"ר מיכאל לייטמן

אני מסתכל על השנה שעברה. שנה מורכבת ולא פשוטה עבור עם ישראל. אין צורך להכביר במילים על מה שחווינו, וברור שכולנו מצפים לשנה הרבה יותר טובה. זה תלוי רק בנו לעשות אותה יותר טובה.

לפני 5,780 שנה נולד אדם מיוחד, קוראים לו אצלנו "אדם הראשון". הוא לא בן האדם הראשון שנברא וגם העולם לא נוצר לפני 5,780 שנה. העולם החומרי הזה קיים כבר 14 מיליארד שנה, על כך אין ויכוח.

מה שכן "נולד" לפני 5,780 שנה זו אותה מערכת קשרים מיוחדת, שהצליח ליצור אדם אחד עם הסובבים אותו, עם הזולת. אותו יחס שמקרב בין בני אדם, נותן לנו את הטעם האמיתי בחיים, פותח בפנינו עולמות אחרים, הוא זה שהפך את אדם למאושר. היום אנחנו חוגגים את יום ההולדת לפעם הראשונה שבה נוצר קשר כזה באנושות.

אנחנו יכולים וצריכים לתרום לאנושות

במהלך 5,780 השנים האחרונות, עברנו אינספור מצבים. אבל משהו מהשורש הזה נשאר בנו. זה מעט מדי, זה רחוק, זה בא והולך, אבל בחגים, יותר מתמיד, עדיין אפשר להרגיש מין רוח כזאת שעוטפת ומחברת את כולנו. כי העם הזה, נולד מתוך הרגשה מיוחדת של חיבור.

אברהם, אבי האומה, לקח את הרעיון הגולמי ש"אדם הראשון" התחיל, וכבר פיתח אותו ממש לכדי שיטה. בהמשך זה אפילו הפך לסלוגן שגור בפי כל, שנקרא "ואהבת לרעך כמוך". אבל הרעיון של "ואהבת לרעך כמוך" הוא לא סלוגן. זה היסוד. זה הבסיס לעצם קיומנו פה. זה מה שמייחד אותנו, וזה הבסיס הערכי-מוסרי שלנו כאומה. דרך אגב, זה גם הדבר היחיד שאנחנו יכולים וצריכים לתרום לאנושות, אבל זה כבר שיחה אחרת.

אז בחג הזה, אנחנו סוגרים מעגל, או יותר נכון לומר, פותחים מעגל. ולהתחיל צריך תמיד מהראש, והראש הוא היום. ראש השנה = ראש השינוי, כלומר, הנקודה הראשונה שבה אנחנו מבינים ששינוי צורת היחסים בינינו יוביל גם לשינוי ההרגשה שלנו כיחידים וכחברה. הדרך היא אותה דרך שהתחיל "אדם הראשון", פיתח אברהם אבינו, והיא אקטואלית באותה המידה, ואולי אפילו יותר, גם עבורנו היום.

אני מקווה, מאחל ומייחל לשנה של שינוי. שנה של בניית מערכות יחסים נכונות בינינו. שנה של "ואהבת לרעך כמוך", שנת אחדות, חיבור, אהבת הזולת, שיהפכו את החיים שלנו כאן ואת השנה הקרובה לשנה מתוקה ומאושרת. מאחל שנה טובה לכל עם ישראל!

הרב ד"ר מיכאל לייטמן מעביר שיעורי קבלה בערוץ 96 (HOT) ובאתר קבלה לעם kab.co.il

למפגש מבוא בחכמת הקבלה צרו קשר: 1-700-509-209 או במייל info@kab.co.il

כתבה מעניינת:

קורונה וירוס הסגר בידוד בית צילום אילוסטרציה PixaBay

מה אתם חושבים? האם יש צורך בהסגר ביום העצמאות?

שתפומאת גיל דובריש הממשלה צפויה להכריע היום על הטלת הסגר גם ביום הזיכרון לחללי מערכות …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.